Jumalanna läheb vennale külla
Ülo Vaher
01.07.2016

4. juulil lõpeb kosmoselaeva Juno ligi viis aastat kestnud kosmosereis Päikesesüsteemi suurima ja kõige saladuslikuma planeedi Jupiteri juurde. Eesmärgiks on hankida olulist informatsiooni planeedi tekkeloo, ehituse/koostise ja magnetvälja kohta ning selle kaudu kogu Päikesesüsteemi planeetide tekkimise ja isegi elu arengu kohta. Jõudnud Jupiteri juurde, sooritab Juno 20 kuu vältel 37 lendu (üle pooluste), et koguda vajalikke teaduslikke andmeid ja saata neid Maale.

Jupiter ehk Jove (Kreeka Zeus) oli Antiik-Rooma religioonis ja mütoloogias taeva ja Universumi jumal ning jumalate kuningas. Tema võimu sümbolid olid piksenool ja kotkas. Jupiter oli Saturni poeg, kuid koos oma vendade Neptuni ja Plutoga kukutasid nad isa võimult ja Jupiter haaras isa koha endale. Tema õed olid Juno, Ceres ja Vesta. Juno oli ka jumalannade valitseja ja samas maiste naiste jaoks lapse ilmaletoomise toetaja. Temast sai õe-venna suhtest hoolimata Jupiteri naine ning neil oli väga kirglik ning tormiline abielu. Kuid ikkagi oli Jupiteril palju armukesi nii jumalannade kui surelike naiste hulgas, mis muidugi ei meeldinud Junole. Jupiter, püüdes varjata oma armuseiklusi, tegi kõikvõimalikke trikke, aga Juno oli ju ka jumal ja avastas neid. Kui näiteks Jupiter mähkis end paksu uduvaiba sisse, püüdes Juno silme alt kaduda, tõusis Juno Olümpose mäele ja nägi ikkagi uduvaiba taha.
Jupiteri ja Juno liit on andnud inspiratsiooni sadade kunstnike ja skulptorite imepärasele loomingule. Antiik-Rooma mütoloogiaga haakub hästi NASA kosmoselaeva missioon, mis püüab samuti tänapäevaste uurimisvahendite abil piiluda Jupiteri meeletult paksu ning tiheda atmosfääri sisse ning saada uusi teadmisi Jupiteri siseehituse kohta.
Jupiter on Päikesesüsteemi suurim ja mõjuvõimsaim planeet. Tema mass ületab mitmekordselt kõigi ülejäänud planeetide massi kokku, kuid me teame temast üsna vähe.

Loe lähemalt juuli Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid