Jõuluvana – sõber või vaenlane?
Vello Kala
05.12.2005

Jõulud on eestlaste aasta oodatuim püha. Tuppa tuuakse kuusk, see saab ehted-küünlad ja kogu kodu omandab ainukordse pühadeilme. Ning lapsed – ja kaugeltki mitte ainult lapsed – jäävad ootama hetke, mil tuleb jõulumees, kingikott seljas.

Seda aega, mil asju OSTA polnud, lapsed ei mäletagi. Aga neile – ja taas mitte ainult neile – on jõulud aeg, mil võib asju SAADA.
Paraku pole tasuta lõunaid olemas. Ega tasuta kingipakke. Seepärast muutume meie, täiskasvanud, jõulude eel kõik jõuluvana abilisteks, ummistades kingijahil olles poed ja kaubakeskused.
Ons aga mõtet seda habemikku nii usinalt teenida? Jõulud on igivana, ristiusueelne püha: siis tähistasime jõuluajal valguse võitu pimeduse üle, siitmaalt hakkasid päevad taas pikemaks minema. Aga purpurmantlis punaninaline habemik? Pole sel mehel asja iidse valguspüha ega hilisema Kristuse sünniga. Too mehike pärineb … Coca-Cola reklaamikampaaniast vaid 80 aasta eest. Isegi habemikukuvandi looja on teada – see oli Haddon Sundblom, reklaamikunstnik. Nii et kui teile räägitakse, et jõuluvana tuleb põhjanabalt või Rovaniemist, ärge uskuge – too sass tuleb otse Atlantast, Coca-Cola peakorterist – ning mitte niivõrd kinke tooma kui meie raskelt teenitud raha viima.
Sest eestlased, üldiselt kained ja arvestavad inimesed, kaotavad korra aastas need kiiduväärsed omadused pea täielikult. Jõulude eel ostame me sadade miljonite eest … suuresti üsna tarbetuid asju. Ameerikast on pärit ka "võistlus", kes kallima kingiga peole tuleb.
Jätakski selle kombe ameeriklastele. Lapsed – ja mitte ainult lapsed – peavad muidugi oma kingid saama, aga olgu need pigem lustakad kui kallid. Ja las olla too kokakoolameeski, ärme ainult langeme tema müüginõksude ohvriks. Jõulukingihullus on nagu alkohol, üle teatud piiri tähendab see rasket "patukahetsust" peojärgsel hommikul. Toredaim jõulukink on tegelikult pidumöllust eluga pääsenud perekonnaeelarve. Siis võib kuuse all kalja juues koos mõelda, mida huvitavat nagu taevast tulnud rahaga peale hakata.

Rahapohmellita jõule!
Ilusat saabuvat uut aastat!

Sarnased artiklid