John Deere´i 100 aastat
Mairut Marmor
01.11.2018

John Deere traktoreid tunnevad paljud – vähemalt need, kes traktoritest üldse midagi teavad. Mõneti üllatav, et neid on tehtud juba 100 aastat! Kõigist traktoritest ühes loos rääkida ei jõuaks, seepärast vaatame seekord kõige vanemaid ehk 2-silindrilisi. Vast huvitab, mis, miks ja kuidas?

Möödunud sajandi teise kümnendi alul soovis üha enam põllumehi kabjalise asemele raudruuna ning 1912. aastal otsustas ka Deere & Co juhtkond investeerida oma traktorite arendamisse. Esmalt valmistas insener Charles Melvin prototüübi mootoradrast, mis aga pärast katsetusi kohe kõrvale jäeti. Seejärel arendasid üksteisega konkureerides traktoreid peainsener Max Sklovsky ja asepresident Joseph Dain. Mõlemate prototüüpidel oli 4silindriline bensiinimootor ja kolmerattalise disain – kaks ratast ees, üks taga. Lõplikuks väljaarendamiseks valiti Daini traktor. 1917. aasta oktoobris, kui traktor oli peaaegu tootmisküps, suri Joseph Dain, järgmisel kuul otsustas juhtkond, et valmistatakse 100 tema loodud traktorit.

John Deere AWD (24 hj) oli esimene John Deere´i nime kandev traktor, selle kõik kolm ratast olid vedavad ning kahekäigulises käigukastis toimus käiguvahetus koormuse all sõidu ajal. Aastatel 1918-1919 toodeti teadaolevalt 90 traktorit.

Kuidas jõuti tänasesse päeva? Loe novembrikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid