Järgmise aasta autod
Tõnu Ojala

Suur osa järgmise aasta I pooles Eestisse jõudvatest uudismudelitest tegi näitusedebüüdi igal paaritul aastal toimuval Frankfurdi autonäitusel IAA. Saksamaa tähtsaimal automessil ei osalenud paraku küll kõik juhtivad autotootjad, kuid see-eest tegid mõnedki siimail tundmatu(ma)d tegijad katse Euroopa turul märk maha saada.

Esmalt neist, keda ei olnud. Volvo teatas juba ammu, et suurtest Euroopa autonäitustest näeb neid vaid kevadisel Genfi messil ja siin üllatusi ei olnud. Aga kõrvale jäid ka itaallased – Fiat ja Alfa Romeo ning lisaks neile ka samasse kontserni kuuluv Jeep ning värskelt Opeliga liitunud Peugeot koos Citroëni sõsarmargi DS-iga. Jaapanlastest pidasid targemaks aja maha võtta Mitsubishi ja Nissan koos Infinitiga ning pettuma pidid ka need, kes lootsid Frankfurdi näitusehalis teha tutvust paljuräägitud Tesla Model 3-ga – ka „elektriautode maailma Mac“ jäi IAA-le saabumata. Seda enam oli elektriteemal uudistamist kohale saabunud autotootjate stendides – paraku oli aga enamik seal näidatust ikka veel prototüübi staatuses (nagu see juba mitu aastat olnud on...).

See-eest on pärast pikka pausi „pildile“ ilmunud hiinlased. Hiina autotootjad olid 10-15 aastat Euroopa autonäitustel tavakülalised, ent seejärel on oma nime all siia pürgimise asemel eelistatud Euroopa autotehastes osalusi osta. Nüüd näikse olevat uus katse ette võetud – Chery uus linnamaastur on välja töötatud just Euroopa turgu silmas pidades ning seetõttu võetakse Chery asemel kasutusele ka uus marginimi Exceed.

Chery polnud sugugi ainus IAA-le naasnud Hiina autotootja. Oma elektrimaasturit Way esitles Great Wall ning oma järjekordse ähvardusega Tesla aadressil esines Thunder Power – eks näis, kas seekord läheb hiinlastel paremini kui kümmekond aastat tagasi!

Põhjaliku fotoreportaaži IAA-l nähtust leiad oktoobri Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid