Isemoodi motosport
Mihkel Külaots
03.04.2017

Võidusõiduhuvilistele sobib kihutamiseks igasugune sõiduk, millel rattad all ja mootor peal. Nii ei tasu imestada, et maailmas kogub tuure muruniidukitega (!) võidu sõitmine. Ka Eestis on ametlik kestvuskrossi sari iga aastaga järjest suuremaks kasvanud.

Seda 1973. aastal alguse saanud isemoodi spordiala viljeletakse Eestiski ning juba 2012. aastal loodi Murutraktorite Liiga, mis koondab kõiki selle motospordi huvilisi. Päris igasugune niiduk võistlusele muidugi ei sobi – neid, mida ise peab enda ees lükkama, tasub siiski ainult muru niitmiseks kasutada!

Murutraktorite kestvuskrossil osalemiseks saab kasutada just nimelt traktorit – sellist, millel juht peal istub ja sõiduk omal jõul edasi liigub. Klasse on kaks – standard ja vaba. Mõlemas klassis peab ohutuse eesmärgil olema niitmistera eemaldatud, kasutama peab originaalraami ja sõiduk peab välja nägema muruniiduki moodi. Standardklassis tohib kasutada vaid tehasemootorit ja roolisüsteemi, vabaklassis on lubatud mitmed modifikatsioonid.

Eesti jaoks oma formaat
Säärane murutraktoritega kihutamine on maailmas väga populaarne, eriti just USAs, Inglismaal, Saksamaal ja Soomes. Eestis sai murutraktorite kestvuskross alguse 2009. aastal Alansil toimunud Mailaadal, kus laadaliste lõbustamiseks murutraktoritega heinamaal kihutati. Kui esimestel aastatel sõideti Soome reeglite järgi, siis nüüdseks on välja kujunenud ametlikud reeglid spetsiaalselt Eesti jaoks.

Esialgne formaat – 3 tundi järjest sõitu ilma pausideta – on asendatud nüüdseks Eesti ametliku võistlusformaadiga 3x40 minutit. Sõitude vahel toimuvad pausid, mida kasutatakse murutraktorite remontimiseks, tankimiseks ning vajadusel raja hooldamiseks. Võistlusrajaks võib olla nii asfalt, põllumaa, krossirada, jäärada kui nende kombinatsioon, sõidetakse kõigil neljal aastaajal. Raja pikkus on enamasti 400-800 meetrit. Eestis on võistlevaid meeskondi 10-20 vahel, neist osad ainult naisliikmetega ning sel aastal peaks liituma ka ainult alaealistest koosnev võistlustiim. Üldjuhul on iga võistlusmasina kohta 2-3 sõitjat.

Uue hooaja plaanid
Meistrivõistluste raames on sel aastal 4 sõitu – maikuus Kosel (Harjumaa), augustis Mõisakülas (Valgamaa), septembris Krootusel (Põlvamaa) ja oktoobris Alansil (Harjumaa). Lisaks toimuvad demosõidud ehk lihtsalt pealtvaatajate lõbuks korraldatud näidisvõistlused. Need toimuvad tavaliselt suuremate rahvaürituste, laatade raames. Rohkem infot toimumisaegade kohta saab Murutraktorite Liiga Facebooki lehelt.

Sarnased artiklid