iPhone 5 - paremast parem?
04.11.2012

Midagi pole teha, no ei saa ühtegi lugu uuest iSeadmest teisiti alustada, kui lugeda ette rekordeid purustavaid müüginumbreid ja imestada. Sest iPhone 5 jätkab samal kursil – esimese nädalavahetusega läks kaubaks üle rekordilise 5 miljoni isendi ja ostuhoog ei peatu. Kas aga „uus” tähendab automaatselt „parem”?

Ilmselt pole olemas emotsionaalsemat tehnikavidinat kui seda on Apple’i iPhone. Miljonid armastavad, miljonid vihkavad – või vähemalt kuulutavad seda häälekalt. iPhone pole tegelikult ammu enam lihtsalt telefon, viie aastaga on saanud sellest ajastu sümbol, mille üksikosad polegi enam olulised. Põhjuseid, miks nii on juhtunud, pole tegelikult keeruline leida. Apple (või härra Jobs) on viimase kümne aasta jooksul teinud lihtsalt väga õigeid otsuseid – loonud toimiva ökosüsteemi ning pakkunud koos sellega väga stiilseid, esmaklassilise kasutusmugavuse ja kvaliteetse materjalivalikuga tooteid. Seejuures liigselt tähtsustamata tehniliste näitajate müriaadi. Sest olgem ausad, palju need megahertsid või gigabaidid lõpuks korda lähevad – piisab, kui neid on piisavalt, nagu enamikel tippklassi mobiilidel ongi.

Aga et meil on siiski tehnikaajakiri, tõstame korraks kapoti üles: uus kahetuumaline 1,2 GHz A6-protsessor on väidetavalt kuni kaks korda kiirem senisest (4Si A5st), graafikaosakond on identne uue iPadi omaga, 16 : 9 formaadis ekraan 176 px pikem ning kujutiselt värvikam, kaal ja paksus vähenenud vastavalt 28 g ja 1,7 mm – tulemus 112 g ja 7,6 mm. Veel on lisandunud LTE sagedusalade tugi, töömälu kasvanud kaks korda, kaamera hämarasuutlikkus paranenud ning senise laia ühenduspistiku asemel on nüüd uus miniatuurne Lightning connector. Ja kui iPhone 4 tõi kaks aastat tagasi MicroSIMi, siis iPhone 5 vajas veelgi pisemat NanoSIMi (mida ei saa enam vanast lõigata).

Kõik see kokku tähendab, et uus iPhone on väga-väga kiire, väga kerge, erakordselt õhuke ning erakordselt ilusa ekraanipildiga – midagi muud oleks faktidele toetudes vale väita.

Kohe ostma?
Nüüd aga praktiliste soovituste juurde. Kui teil pole iPhone’i, aga tahaksite, siis minge ostke iPhone 4S – jah, just 4S, eelmine mudel, mitte uus 5. Kui teil on juba iPhone 4S, siis rõõmustage, sest teil on parim tarkmobiil (natuke üldistades), mis seni tehtud. Kui aga olete jõudnud iPhone 5 osta, siis... jah. Lugege tuju tõstmiseks veel kord eelmise lõigu viimast lauset ja siirduge hoopis järgmise artikli juurde.

Esimene asi, mis valge iPhone 5 puhul paneb küsivalt kulmu kergitama, on välimus. Kui 4S on tagasihoidlikult soliidne kellassepatöö, siis uus on selle sätendav slaavihõnguline koopia. Matt tagakülg, läikivad servad, klaasist esikülg... Nagu vahukooretort vahukoorega, millele kaunistuseks lisatud natuke... vahukoort. Ka materjalivaliku osas saab toriseda. 4Si teraskülgede ja klaasi asemel on kasutusel pehme ja kriimualdis alumiinium. Kergem kaal ja õhem vorm on ju iseenesest toredad, aga koos uue „tuuninguga” need pigem võimendavad odava koopia tunnet.

Teine ja sisuliselt olulisem aspekt on kasutusmugavus. Senised iPhone’id olid täpselt nii suured (või väiksed) nagu nad olid, põhjusega – et oleks võimalik ja mugav seadet ühe käega kasutada. iOSi puhul on olulisel kohal koju-nupp ekraani allservas, nagu ka lukustusnupp korpuse paremas ülaservas. Kui nüüd telefon võtta paremasse kätte, saab kiirelt selgeks, et ilma pideva käe-akrobaatikata (st telefoni mingi nipiga peos üles-alla liigutades) neid nuppe enam vajutada pole võimalik. Okei, klahviluku-nuppu ei pea vajutama just tihti, ent täpselt samu harjutusi nõuab ka iOSi üleval vasakus nurgas olev virtuaalne tagasi-nupp – no sinna lihtsalt enam ei ulatu tavamõõdus pöidla abil.

Uus iPhone tõi ka uue iOSi. Muidugi, kõiki selle „iseärasusi” ei tasu kindlasti iPhone 5 süüks ajada, aga Apple’i omaks küll. Näiteks otsides uuest App Store’ist rakendusi, kuvatakse nüüd valikus ekraanile vaid üks rakendus korraga! Vana head streetview-ga ja super-funktsionaalsusega Google Mapsi iOS 6s enam pole. Apple’i oma toorevõitu kaardirakendus pole küll väga halb, ent väga hea pole see ka kaugeltki – erinevalt Google’i omast.
Jah, need kõik on pealtnäha väikesed asjad, ent just taoliste väikeste asjade seni mittelogisev tervik ongi teinud iPhone’ist tänase mobiilse sümboli, mille kõrgusele „viis” enam väga ei ulatu.

Seda on kurb nentida, aga iPhone 5 marginaalselt suurem (ja konkurentide omast ikkagi väiksem) ekraan või mis tahes muud tehnilised finessid ei kaalu üles mulluse 4Si perfektset kooslust. Kõrvutasime 4Si ja 5 kiiruslikke omadusi reaalses kasutuses ning paraku olulist erinevust ei täheldanud – rakendused avanevad siin-seal nobedamalt, ent kohati sai 4S näiteks netilehtede laadimisega identsetes tingimustes hoopiski kiiremini hakkama. Lühidalt: kõik, mis on uue iPhone’i puhul hästi (ja seda on väga palju), oli sama hästi juba 4Si puhul – nagu näiteks väga hea ökosüsteem ja ülisujuv graafika. Aga pikem ekraan, väiksem kaal ja saledam vorm pole küll need argumendid, millega iPhone kunagi platsi puhtaks lõi. Need on lihtsalt kuivad tehnilised näitajad, ei rohkemat.

Sarnased artiklid