IFA 2013 – maailma suurim tehnoloogiamess
01.10.2013

IFA peab ilmselt varsti hakkama Berliini tänavaid hõivama, sest kogu messiala näitusepind oli taaskord välja renditud. Mida on kokku nii umbes kaheteistkümne Saku Suurhalli jagu ja mis kummalisel kombel aasta-aastalt ikkagi mõne protsendi haaval suureneb. Osalejaid oli sedapuhku 1493 firmat – 4% rohkem kui mullu.

Mis on ühist duubel-kassettmakil, super-VHSil ja Mini-Discil? Nobedama mõttelennuga naljamees ütleb nüüd kohe, et ühtegi neist enam olemas pole. Ka õige. Aga praeguses kontekstis on õigem vastus, et kõiki neid asju presenteeriti nimelt IFAdel.

Sel aastal andsid oma panuse tehnikajaloo kujundamisse eelkõige kaarduva ekraaniga telerid, mullu prototüübi staatuses olnud OLED ja 4K ehk UHD resolutsioon. Alles paar aastat tagasi haibitud 3D polnud küll otseselt kusagile kadunud, aga enam selle ümber kära ei tehtud. Lisaks üliteleritele olid väga paljud vidinad muutunud „nutikamaks“. Nutikellad, nutikodud, nutipesumasinad, nutikülmikud, nutiteleritest rääkimata. Kõige kindlamat tulevikku nendest asjadest (õigemini tehnoloogiatest) võib ilmselt ennustada OLED-ekraanile kui järgmisele teleriekraani tüübile. Näeb see välja nagu parimast parem „plasma“ või kineskoop, mille must ongi täiesti must, ilma taustavalguse kumata.

Üldistades võib praeguse IFA jagada kolmeks – ühe käe sõrmedel üles loetavad tuntud tarbijaelektroonika gigandid, kelle boksideks on juba hall või paar ja kes ajastavad oma tooteuudiseid üha rohkem IFA-taktis. Siis hulgi väiksemaid tegijad, keda on pindalalt kokku umbes teist samapalju. Ja siis nn valge tehnika – pesumasinad, külmikud, ahjud, potid-pannid-pliidid, mahlapressid, köögikombainid, triikrauad, õmblusmasinad, tolmuimejad jne jne. Kusagile sinna vahele mahub veel paar saalitäit Aasia väiksemaid ärimehi igasugu naljakate ja vähem naljakate värviliste vidinatega ning saali-paari jagu auto- ja audioseadmeid. Kõike seda mõne päevaga järgi vaadata pole just lihtne, aga eks ole raskused ju loodud ületamiseks.

Tänavuseks saagiks sai ligi 400 pilti, millest väike osa mahub selle kuu ajakirja ja teine, rohkem väiksematele tegijatele pühendatud osa järgmisesse. Ja ülejäänud... jäävad üle.

Ja lõpetuseks veel üks trikiga küsimus – mis on ühist kõigil senitoimunud IFAdel? Nimelt see, et Berliini messi pressikeskuse kohvikus saab arveldada ainult sularahas.

Rikkaliku pildigalerii IFA-l nähtust leiad oktoobrikuisest Tehnikamaailmast!

Sarnased artiklid