Huvitavat novembrikuises Tehnikamaailmas
01.11.2013

Tehnikamaailma novembrinumber pakub lugemist seinast seina – nii autodest, elektroonikast, lennukitest, laevadest kui paljust muustki.

Kolm pisikest pseudomaasturit
Seekordses autotestis võtavad üksteiselt mõõtu Mitsubishi ASX, Nissan Juke ja Opel Mokka. Ja ehkki need kolm näevad linnamaasturite moodi välja, on see antud juhul pigem optiline efekt. Maasturil peaks olema nelikvedu – mitte tingimata pidev, aga kas või ainult hätta sattudes kasutamiseks. Seekordne kolmik on aga esiveoline.

Suurte arvude seadus
2013. aasta suuremate teleritootjate mudelite parameetreid uurides selgub, et tippmudelitel ulatub kaadri värskendussagedus juba üle 1000 Hz. Et seda numbrit aga reaalselt hinnata, peame tagasi tulema telesignaali juurde, mis telejaamast väljub. Ja see signaal ei ole muutunud, telejaamast väljuv signaal on jätkuvalt 25 kaadrit sekundis!!! Reaalsus on see, et maksimaalne teleripaneeli värskendussagedus oli ja on jäänud 200 Hz juurde ja kõik ülejäänud ilusad numbrid ei ole enam füüsika, vaid puhas turunduse keemia!
Telekateemast veelgi - mis imeasi on OLED-teler?

Muusika mobiilist
Nutikad mobiiltelefonid on ammu omandanud ka muusikapleieri rolli. Enamasti kuulatakse „taskumuusikat” kõrvaklappidega – tõsi, noorem generatsioon ei põlga ära ka mobiilidest kostvat sääsepirinat. Kui aga sooviks on tüsedam heli, siis on mõistlik valida juhtmevabalt mobiiliga ühenduv kõlar, mis mängib tunde, mida on mugav kaasa võtta ning mis pole ka teab kui suur.

Eesti aasta auto 2014 – selgus esikuuik
Tänavu juba 14. korda korraldatava Eesti aasta auto konkursi finaali pääses sedapuhku koguni kolm sõsarmudelit ning esmakordselt ka kaks linnamaasturit.

Meenutame meest, kes muutis maailma – Alfred Nobeli sünnist möödus tänavu 180 aastat. Jätkame ringkäiku elektroonikamessil IFA ning uurime, kui turvaline on ID-kaart ja tema noorem vennas, paari aastaga olulise koha leidnud Mobiil-ID. Lisaks saame teada, milliseid uusi probleeme võib maailmas tekitada 3D-printerite võidukäigu algus.

Sõja-ajaloo huvilistele pakuvad kindlasti huvi ülevaated II maailmasõja aegsetest Jaapani fregattidest ja paljude arvates selle ajastu ühest parimast hävitajast Spitfire.

Lisaks nn tavaautodele (valikus on nii Mazda, Volvo, Audi, Škoda, Suzuki kui Kia) teeme uuel Audru ringrajal mõned kiired ringid ka Ford GT40 replica roolis. Analüüsime F1-maailma kärpimistaktikat ja tõmbame joone alla lõppevale ralliaastale.

Ja lõpuks esitame lihtsa küsimuse tarkade klubile: „Mis on ühist Dacia Lodgy mahtuniversaalil ja uuel LG teleril?” Vastuse leiad Tehnikamaailmast!