Hüvasti, juhtmed!
Harri Slip
01.12.2018

Apple’i otsust iPhone’i küljest kuularipesa ära jätta kritiseerisid nii mõnedki. Mõnele aga avaneb taevas, kui viimnegi juhe on kuularite küljest kadunud. Täpselt nii erinevad me olemegi.

Täiesti juhtmevabad kuularid hinnaga 80–300 €
Amadeus Sentito
Apple AirPods
B&O Beoplay E8
Bose SoundSport Free
Jabra Elite 65
Jaybird Run
NuForce BE Free8
Pioneer SE-C8TW
Samsung Gear IconX
Sony WF-SP700N
Sony WF-1000X

Mõte täiesti juhtmevabadest kuularitest tundub esimese hooga väga hea. Ja ongi – kuni hetkeni, mil keegi tuleb juttu rääkima. Parema kuulmise huvides tahaks siis ühe nupu kõrvast välja võtta ja juhtme otsa rippuma jätta, aga mida pole, on juhe.

Ja varsti saab selgeks, et akut jätkub maksimaalselt paariks-kolmeks tunniks. Õnneks on hoiukarbis võimalik kuulareid laadida vähemalt paar-kolm korda, enne kui karp ise laadimist vajab.
Erinevused kuularite ja kandekarpide mõõtudes ja aku mahtudes on suured. Summaarne kuulamisaeg ulatus lühimal juhul üheksa tunnini, Apple’i AirPods’e sai enne karbi laadimist kuulata aga kuni ööpäeva.

Täieliku juhtmevabaduse probleemiks on ka see, et kõik vajaminev kraam tuleb ju mahutada tillukestesse nuppudesse, mis muudab need enam mitte nii tillukeseks ning tulemusena jäävad kuularid kõrvast suures osas välja.

Ka mõõtude ja disaini osas on erinevused suured, millele tasub eelkõige tähelepanu pöörata siis, kui on soovi kuulareid näiteks kiivri all kasutada. Nii mõnedki võrdluse kuularid ei mahu kuigi hästi keskmisest väiksematesse kõrvadesse, samas on teiste disain selline, et väliskõrva ei tarvitsegi pressida suurt jublakat.

Tihedalt kõrva
Kõik võrdluse kuularid, välja arvatud Apple’i AirPods, on nn nupp-tüüpi. Mis tähendab, et need peaksid parima heli huvides püsima kõrvades võimalikult tihedalt.

Eri suurustes kõrvade jaoks on pakkuda erinevates suurustes otsikuid ning kui õnnestub leida parim kombinatsioon, on bassid igati tüsedad ja erksad.

Tihedad nupud summutavad mingil määral ka väliseid helisid, aga isegi aktiivse mürasummutusega Sonyd ei suuda saavutada selles osas nii head tulemust kui suuremad aktiivsummutusega kuularid.

Tihedalt kõrvas püsivate nuppude puhul on heli küll tummine, ent sama tummiselt kostavad kõrvu ka iseenda (jooksu)sammud. Ega selle vastu head rohtu polegi – tuleb lihtsalt leida kompromiss sammu- ja bassikõmina vahel kuularite sättimisega. Ainsaks erandiks on siinkohal Bose, millel õnnestub tekitada hea bass ka siis, kui nupp pole pressitud päris kuulmekäiku.

Lõdvemalt kõrvas püsivate klappide eeliseks – vähemalt õues ja liikluses – on just see, et kosta on ka ümbritsevad helid. Mõned mudelid võimendavad ümbritsevaid helisid mikrofoni kaudu, lisades seeläbi täiendavat turvalisust.

Kuna nuppude kõrvas-püsimise tihedus mängib heli iseloomu juures olulist rolli, pole hinnangud heli kvaliteedi osas nii täpsed nagu suuremate, ülekõrva-kuularite puhul.

Jaybird ja Sony ei sobi kuigi hästi filmide vaatamiseks, sest heli viivitus on vägagi märgatav. Amadeus, Jabra Elite 65 ja Pioneer on ses osas keskmised, ülejäänute puhul on heli viivitus tühine ning pildiga praktiliselt sünkroonis. Aeg-ajalt võib juhtuda, et heli katkeb kuularist või teisest – töökindluselt on juhe ikkagi esikohal.

Vaatamata mõningatele puudustele on täiesti juhtmevabad kuularid igati toredad asjad. Nelja-viie tärni puhul on ka helikvaliteet vähemalt rahuldav.

Tulemused leiad detsembrikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid