Hitleri hävituslennukite isa
Indrek Liiva
Tormi Soorsk
01.11.2018

Kõik, kes on näinud filme Teise maailmasõja õhulahinguist, on ka neid näinud. „Need“ olid Saksa hävitajad Bf 109, mida nähes filmitegelased karjusid „Messerid tulevad!“. Ja need lõi Wilhelm Emil Messerschmitt. Bf 109 on vist kõige tuntum II maailmasõja hävituslennuk. Ajaloolased peavad seda üheks suure sõja täiuslikumaks lahingulennukiks, selle vastu sõdinud meenutasid neid lahinguid veel aastakümneid takkajärele. Ühtekokku toodeti neid umbes 34 000, selle arvu ületas vaid N. Liidu Iljušin Il 2 36 000-ga. Need lennukid lõi Wilhelm Emil Messerschmitt ehk Willy Messerschmitt, kes sündis 26. juunil 1898. aastal Baieri väikelinnas Bambergis rikka veinikaupmehe peres.

Willy noorusaastad langesid lennunduse tormilise arengu aega, paljud noored unistasid piloodiks saamisest ja Willy ei olnud erand. Kümneaastaselt ehitas ta oma esimese mudellennuki, kolmeteistaastaselt aga tutvus legendaarse Friedrich Hartiga, ühega purilennunduse loojatest, kellelt ta õppis lennunduse põhitõdesid. Kuueteistaastaselt katsetas Willy juba oma esimest lennuaparaati. Kooli lõpetamise ajal käis I maailmasõda ning Willy kutsuti 1917. aastal sõjaväeteenistusse. Sõja lõppedes asus tulevane lennukikonstruktor õppima Müncheni tehnikaülikooli ning tegeles samal ajal edasi oma lemmikharrastusega – mudellennundusega.

1921. aastal ehitasid 23aastane Willy ja sõber Friedrich purilennuki S 8, millega sõber püstitas uue lennukestvuse rekordi. Pärast ülikooli lõpetamist 1923. aastal lõi Willy Augsburgis oma lennukiehitusfirma, kus tegutses juba üksi, ilma oma sõbra Hartita. Seal valmistas ta algul purilennukeid, kuid kaks aastat hiljem alustas väikeste, juba mootoritega varustatud lennukitega.

Kuidas Willy jõudis väikelennukitest ühe tuntuima II maailmasõja hävituslennukuni. selgub novembri Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid