Hiina tõus
Kaido Einama
01.12.2018

Kümme aastat tagasi võis Shanghais turult leida veidraid telefone – Nokla, aiPhone, SQNY jne, mille kohta siinmail tavaliselt öeldi „Odav Hiina võltskaup“. Kuid nüüd kipub olema nii, et sealtkandist hakkavad tulema kõige vingemad telefonid ja kõige uuemad trendid.

Kas Hiina suur tõus tehnoloogiamaailmas on lääne asjade kopeerimisest äraõppimine ja nüüd selle põhjal isetegemine või on tõesti sealkandis jõutud insenertehnilise tipptasemeni täiesti iseseisvalt, jääb juba ajaloolaste välja selgitada. Midagi polnud parata, ka mitmed sealsed tehnoloogiamaailma tõusvad tähed pidid välisturgudele rabelemiseks selle taaga kaasa lohistama.

Fakt on aga see, et ka enamik maailma tuntud brände on oma tootmise juba hiinlaste kätte usaldanud ja suured tehnoloogilised uuendused ei tulegi enam välja mõne Ameerika või veel vähem Euroopa kompanii suurel tooteesitlusel. Vaikselt on fookus liikumas Hiina suurtootjatele, kellel on taga hiigelturud, mis teevad neist maailma suurimad telefonimüüjad. See omakorda toob neile tohutu tulu, mida saab suunata tipptasemel tootearendusse. Lisaks toetab riik ka.

Mida uut on Hiina telefonimaailmas?
Meie turu jaoks on Hiina tuntud brände veel üsna vähe. Kunagi alustas siin ZTE, mida enam eriti hästi ei mäletatagi, aga neid teati rohkem Huawei kõrval USB modemite tootjatena.

Mobiilioperaatorid jagasid ZTE ja Huawei modemeid mobiilse interneti tellijatele. Siis tuli suure kampaaniaga Coolpad, vaikselt edendab müüki Meizu ning muidugi on ilmselt siinse ostja jaoks kõige tuntum Huawei, mis on praegu ka maailmas suuruselt teine Lõuna-Korea tootja Samsungi järel.

Vaatame siis järele, kes on need kümme kõige suuremat mobiilibrändi käesoleval hetkel maailmas:
1. Samsung – 20% turust
2. Huawei – 15%
3. Apple – 11%
4. Xiaomi – 9%
5. Oppo – 8%
6. Vivo – 7%
7. LG – 3%
8. Lenovo – 3%
9. HMD (Nokia) – 1%
10.Tecno – 1%

Loetelus on päris palju tundmatuid nimesid. Näiteks, mis firmad on Oppo, Vivo, Tecno? Need kõik on Hiina suurtootjad, aga millega mõned neist silma paistavad?

Sarnased artiklid