Head uut aastat!
Tõnu Ojala
04.01.2018

Uus aasta on märkimisväärne nii mitmete tehnikamaailma tähtpäevade osas, aga ka Tehnikamaailmale, kes me septembris oma 20. sünnipäeva tähistame. 20 aastat on ühest küljest pikk, teisalt aga lühike aeg. Nii keerasimegi uue aasta ümmarguste tähtpäevade otsingul ajamasina kohe 150 aastat tagasi ning leidsime sealt nt Margaret Knighti, kelle leiutist – siledapõhjalist paberkotti – me tänaseni kasutame. Aga mitmed teisedki tänapäeva jõudnud leiutised – vedruga mõõdulint, klammerdaja, kirjutusmasina või ... margariin – kõiki neid ühendab „sünniaasta“ 1868.
Samal aastal on sündinud mitu hilisemat automaailma suurmeest – omanimeliste luksusautodega kuulsaks saanud August Horch, koos Vaclav Lauriniga 1895. aastal Škodale aluse pannud Vaclav Klement ja omaette kaubamärgina tänasessegi rehvimaailma oma jälje jätnud Harvey Firestone.
Samas 100 aastat tagasi olid Euroopas segased ajad ja nii kipuvad tollased leiutised enamuses ookeanitagust päritolu olema – olgu jutt siis hüdraulilisest pidurist või kasvõi... klappvoodist!
Poole sajandi tagune maailm oli jõudnud tarbimisajastusse ning saame tähistada nt vesivoodi ja mullivanni juubelit. USA ja NSVLi kosmosevallutuste võidujooksus tegid olulise sammu Kuu suunas ameeriklased, jõudes esmakordselt Kuu orbiidile. Sellesse aastasse jääb ka maailma esimese kosmonaudi Juri Gagarini traagiline hukk vaid 34 aastaselt – vastasel korral võiks Gagarin täna 83aastasena vabalt veel meie seas olla.
Madalamalt lennates väärib mainimist Nõukogude reisilennuki Tu-154 poole sajandi juubel 3. oktoobril. Samal aastal tegi oma esimese lennu ka ülehelikiirusega Tu-144 – et jõuda ette brittide ja prantslaste Concorde’st. Kui aga nii Tu-154 kui Concorde elasid pika elu, siis Tu-144 võeti kasutusest maha juba 1978. aastal.
Ehkki esimesed prototüübid alustasid oma maantekatsetusi just 1968. aastal, kulus tulevaste Žigulide teedele-tänavatele jõudmiseni veel kolm aastat. Küll aga on NSVLi autoajaloos 50. juubel ukse ees omal ajal laialt levinud bussil PAZ-672, Saksamaal tegi aga samal aastal debüüdi I põlvkonna Audi 100.
IT-maailmas tähistab oma 50. juubelit Intel Corporation. Kui mikroprotsessorite maailm jääb enamasti IT-poiste pärusmaaks, siis teine 50 aasta tagune leiutis on meie igapäevane töövahend – Douglas Engelbart esitles just 1968. aastal arvutihiirt. Samast ajast pärineb ka hüpertekst, millele me sellesama hiirega klikkima harjunud oleme ning üllatus-üllatus – ka esimene videomängukonsool.
Nii et teemasid, millest kirjutada, jätkub. Ilusat juubeliaastat – 100 aastane Eesti ja 20 aastane Tehnikamaailm!

Sarnased artiklid