Head uut aastat!
Tõnu Ojala
28.12.2015

Oleme uue aasta avanumbris ikka kalendreid lehitsenud, selgitamaks, kas ja millest meil algaval aastal TMis kirjutada on. Ning nagu ikka, on tehnika ajalugu rikkalik, pakkudes ohtralt teemasid ka algaval aastal.

Pool sajandit tagasi käis kosmosevõidujooks NSV Liidu ja USA vahel ning 1966. aastast leiab tähtsündmusi nii Kuu, Veenuse kui Marsiga seoses. Just sel aastal startis USAst ilmaruumi esimene kanderakett Saturn, mis mõned aastad hiljem seoses Kuu-lendudega end igaveseks tehnikaajalukku kirjutas, Baikonurilt vastati aga kanderaketiga Sojuz, kusjuures seda „vanakest“ kasutatakse moderniseerituna edukalt tänase päevani.
Kindlasti toimub ohtralt üritusi, millega Chevrolet Camaro 50 aasta juubelit tähistatakse ning kus ka 75 aastat tagasi lahkunud Louis Chevrolet’d hea sõnaga meenutatakse. Automaailma nimekate kadunukeste rivi täiendab ka veerand sajandit tagasi taevastele radadele suundunud Soichiro Honda ning... samal aastal ajalooks saanud legendaarne Saksa DV autoime Trabant!
Sajanditagusest ajaloost väärib märkimist näiteks roostevaba terase ja raadiotuuneri leiutamine – kuid miks mitte ka Ferruccio Lamborghini 100. sünniaastapäev.
75 aasta juubelit peab Jeep. Sõdades pole ju midagi head, aga tehnika arengut kipuvad nad kiirendama ning just „tänu“ Teisele maailmasõjale lõid Willys-Overland ja USA armee 1941. aastal käed kerge sõjaväemaasturi loomiseks. Ka said sõja tõttu stardi mitmed hiljem nimekad autotehased NSV Liidus – Eestiski mäletatakse UAZi maastureid ja väikebusse ning Urali raskeveokeid. Teiselt poolt rindejoont jättis aga samal aastal lennundusajalukku suure jälje Messerschmitt Me-163.
Igapäevaellu naastes on huvitav teada, et samal 1941. aastal võeti esmakordselt kasutusele aerosoolpudelid – vaevalt keegi hommikust tualetti tehes seda meenutada taipab!
IT-valdkond on nüüd juba 25 aastat tuttav täheühendiga www ning samal 1991. aastal hakkas tollal 20aastane Soome tudeng Linus Torvalds pead murdma paar aastat hiljem praktikas realiseerunud Linuxi kallal. Sünnipäeva peab EMT, kes on meiega juba veerand sajandit olnud, ning pits Becherovkat lubatakse endale vast ka Mlada Boleslavis Škoda peamajas – tähistamaks 25aastast VW kontserni koosseisus olekut.
Aasta lõpus süütame aga küünla hiljuti meie seast lahkunud Estonian Airi mälestuseks, kes 1. detsembril 2016. aastal samuti oma 25. sünnipäeva oleks tähistada võinud...

Sarnased artiklid