Hea ja odav – on see võimalik?
Raimo Ylönen, Ilkka Herttua
01.04.2007

Tänapäevastele mobiiltelefonidele lisatakse üha enam ja enam uusi funktsioone, kindlustamaks kasutajate pidevat huvi. Kui aga telefoniga soovitakse eelkõige rääkida ja vahel ka sõnumeid saata, piisab hoopis lihtsamast aparaadist. Heal juhul saab uue telefoni omanikuks juba mõnesaja krooni eest. Ja miks mitte ei võiks selline olla just sobivaks kaaslaseks kas või õhtul välja minnes?

Motorola V360
Nokia 1110i
Nokia 6030
Nokia 6060
Samsung SGH-X160
Samsung SGH-X510
Sony Ericsson J230i
Sony Ericsson K320i

Taskutelefonide müügistatistikale pilku heites saab öelda, et alati ei ole just "kellad-viled" need, mis ostja arvamust kallutavad. Võitlus suuremate müüginumbrite nimel käib tihti lihtsamate ja odavamate mudelite vahel.
Mobiilide keskmine hinnatase on 2000 krooni kandis – aga selle raha eest ei saa veel tippfunktsioone. Teistpidi võttes – kas igaühe unistuseks ongi teha telefoniga videoid, kuulata muusikat, surfata 3G abil internetis? Paljudele on telefon eelkõige lihtne suhtlemisvahend, millega kõnesid pidada ja tekstisõnumeid saata-vastu võtta. Sinna juurde soovitakse head ja lihtsat kasutamist. Paha ei teeks ka vastupidav aku, korralik kuuldavus ja muidugi soodne hind.

Erinevad funktsioonid
Odav telefon ei tähenda sugugi seda, et temaga rääkida peaks olema halvem kui sama firma kallimate mobiilidega. Tegelikult on enamasti sama tootja nime kandvad aparaadid tehtud samast "rauast" ja tänapäevane säästumobiil on tihti ka välimuselt kallimate mudelitega küllalt sarnane. Hinnaerinevus saavutatakse lisafunktsioone kärpides ja tarkvara muutes.
Vähem kui poolteist tuhat maksvates telefonides ei pruugi olla kaamerat – või on see siis kesisema kvaliteediga –, ühendusvõimaluste valik pole kuigi lai (võib puududa 3G, Bluetooth, IR-liides, WiFi jne) ning samuti on kokku hoitud lisavarustuse arvelt –, mis ise võib samuti olla kehvema kvaliteediga.
Võidujooks uute mudelite vahel kogub üha enam tuure ning tihti saabub järgmine versioon letile juba siis, kui eelmise müügiga vaevalt algust tehtud. Seda on näha ka hindadest – alles pool aastat tagasi müügile saabunud mudelid maksavad praegu veidi üle poole oma kunagisest väärtusest.
Selles võrdluses on nii uusi kui ka veidi vanemaid mudeleid. Motorola V360, Nokia 6030, Nokia 6060 ja Sony Ericsson J230i saabusid müügile juba eelmise aasta lõpus. Siis küündis nende hinnatase isegi üle 3000 piiri, nüüd aga võib neid osta juba enamasti vähem kui 2000 krooniga. "Rekordi" teeb siinkohal Nokia 1110i, mille omanikuks võib sooduspakkumiste korral saada vähem kui tuhande krooniga.
Uuemad tulijad on Samsungi SGH-X160 ja SGH-X510, jäädes alla 2000 krooni. Võrdluse üks kallimatest telefonidest on Sony Ericsson K320i, mis maksab veidi üle 2000 krooni, aga selle eest on komplektis ka käed-vabad-Bluetooth.

Tulemused leiad aprilli Tehnikamaailmast.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid