Genius Tšehhimaalt
Teodor Luczkowski
01.10.2017

Kõige tähtsamatel külalistel on võimalus tulla Tallinnasse valitsuslennukiga, paljud vipid saabuvad siia kiirete ärilennukitega. Kuna Tšehhimaal selliseid lennukeid ei toodeta, siis otsustas nende tööstuse ja kaubanduse aseminister omamaise lennukitööstuse tutvustamiseks kasutada Eestisse jõudmiseks neljakohalist väikelennukit ZLIN Z 143 LSi Genius.

Kui purilennukid välja jätta, siis oli Eesti lennuregistris 2017. juuli seisuga 108 lennukit. Neist enam kui viiendik on toodetud Tšehhis. Kõige rohkem on registris reaktiivõppelennukeid L-39 Albatros (18), lisaks kaks politsei- ja piirivalveameti lennukit L-410 ja neli kahekohalist väikelennukit. Tšehhi lennukite osakaal on küll suhteliselt suur, kuid viimastel aastatel langustrendis. Albatrosid on registreeritud Eestis, ent enamus neist lendab põhiliselt mujal mitme vigurlennutiimi koosseisus. Valitsuses on tehtud otsus vahetada PPA-lennukid L-410 lähitulevikus välja King Airide vastu. Pikaajalise sport- ja väikelennukite tootja ZLIN Aircrafti lennukeid pole meie registris aga olnudki.

Mudelist Z 42 Geniuseni
Kahekohaline ZLIN Z 42 hakkas lendama aastal 1967, kasutati seda õppe- ja sportlennukina. Jõuallikaks oli Walteri mootor võimsusega 180 hj. Aasta hiljem valminud neljakohaline Z 43 sobinuks hästi eralennukiks, kuid sotsialistlikus Tšehhoslovakkias polnud eralennundusel kohta. Pärast suuri muutusi riigi elus on nende mudelite edasiarendused taas tootmises, seekord Lycomingu mootoritega. Kahekohaline mudel on läbinud kaks suuremat uuenduskuuri ja omab tähistust Z 242 L Guru, neljakohaline on nüüd Z 143 LSi Genius. Esimene sobib hästi vigurlendudeks, teise oluliseks sihtrühmaks on huvilendurid. Kuid mitte ainult – Z 143 LSi on varustatav ka otsingulendudeks vajaliku tehnikaga.

Üks ZLINi varasematest mudelitest on aga Eestis püsivalt kohal ja huvilistele tutvumiseks peaaegu valmis. Eesti Lennundusmuuseumis on taastamisel kahekohaline agrolennuk Z 37 Cmelak, mida toodeti aastatel 1965–1987 enam kui 700.

Sarnased artiklid