Eesti versus Belgia
Rein Luik
06.08.2017

Poola rallil toimunud duell Thierry Neuville’i ja Ott Tänaku vahel väljendus ka kõigi aegade rahvuste etapivõitude edetabelis, sest Belgia tõusis taas Eestiga ühele pulgale. Aga edukamad riigid selles võrdluses on Prantsusmaa ja Soome.

Aastakümneid oli autoralli MM-võistluste edukaimaks rahvuseks soomlased, eriti kui heita pilk etapivõitude statistikale. Aga viimase 15 aastaga ja tänu kahele Sebastienile jõudsid prantslased esmalt meie põhjanaabritele järele ning on nüüd asunud antud edetabelit juhtima.

Heites pilgu soomlaste ja prantslaste suhteliselt tasavägisele etapivõitude statistikale, võime tõdeda, et valdav osa Prantsusmaale toonud esikohtadest langevad Sebastien Loebi ja Sebastien Ogieri arvele. Esimene noppis neid koguni 78 ja viimased neli aastat MM-tiitlid tasku pistnud Ogieril on võite hetkel koos 40.

Seevastu soomlaste 177 esikohta jaotuvad tasavägisemalt rohkemate rallistaaride vahel ja põhjanaabrite edetabelit juhtivast Marcus Grönholmist, kes oma karjääri jooksul tõusis 30 korda poodiumi kõrgeimale astmele, ei jää kaugele maha Tommi Mäkinen (24), Juha Kankkunen (23), Markku Alen (19), Hannu Mikkola (18) ja Jari-Matti Latvala (17).

Nagu edetabelist näha, on nende kahe rahvuse ülekaal mäekõrgune, sest kolmandal real seisval Rootsil on kirjas vaid 43 ja Suurbritannial neljandana 40. Ka nende rahvuste etapivõidud on kogutud valdavalt vaid paari legendaarse sõitja poolt.

Näiteks rootslaste kõrge koha on taganud Björn Waldegard 16 võiduga ja Stig Blomqvist 11 võiduga. Väiksema panuse andis 6 esikohaga ka Kenneth Eriksson. Aga kui rootslastel pole juba pikemat aega ühtegi sõitjat olnud, kes tipptasemel ilma teeks, siis Suurbritannia kontole on hiljaaegu andnud nelja esikohaga oma panuse Kris Meeke. Siiski langeb suurem osa saareriigi edust Colin McRae (25 võitu) ja Richard Burnsi (10) arvele.

Edetabeli järgmised kohad hetkel hõivanud riikidest on nii Itaalial, Hispaanial, Saksamaal ja Norral vaid üks sõitja andnud valdava osa nende riikide edust. Ehk siis vastavalt Massimo Biasion (17), Carlos Sainz (26), Walter Röhrl (14) ja Petter Solberg (13). Norra puhul tasub siiski märkimist, et käesoleval ajal võib Andreas Mikkelsen oma seni saavutatud kolmele võidule peagi ilmselt lisa hankida. Keenia püsib antud edetabelis tänu vaid kunagi ammu kohalike kuulsuste poolt saavutatud Safari ralli võitudele.

Ja jõuamegi hetkel edetabelis loo algul juttu olnud Eesti ja Belgiani. Markko Märtin avas eestlaste võiduarve ja kasvatas selle esmalt viie esikohani, Ott Tänak lisas tänavu Sardiinias juba kuuenda. Kunagisele Francois Duvali ainsale etapivõidule on Thierry Neuville viimastel aastatel lisanud viis võitu ja nii jagataksegi edetabeli kümnendat kohta. Ja ilmselt jätkub see kahevõitlus veel edaspidigi!

Sarnased artiklid