CEBIT muutis ilmet
Kaido Einama
27.06.2018

CEBITi hiilgeaegadel rääkisid sellest kõik meediakanalid, kohapeal oli väljas Eesti kui e-riigi võimas boks ja Tallinnast käis messi toimumiskohta Hannoveri lausa tšarterlend. Kuid viimasel ajal pole me seal toimuvast tehnoloogia suurüritusest suurt midagi kuulnud. Messi korraldajad tegidki sel aastal kannapöörde ja loodavad, et nüüd hakkab traditsioonidega messil käima ka noorem põlvkond.

Kui 10–20 aastat tagasi oli mess tavakodanikust tarbijale suunatud ja rahvas käis õhinaga uudistamas, millised telerid-telefonid-külmkapid on tulemas, siis mitte väga ammu hakkas mess kalduma firmade-ärikasutajate suunas ning ei olnud inimesele tänavalt enam huvitav. Kauaaegsed TMi lugejad mäletavad, et kunagi olid meil ajakirjas suured CeBITi (siis kirjutati see sellisel kujul) ülevaated, aga siis nad kadusid. Milleks kirjutada, kui see lugejat eriti ei huvita?

Traditsiooniline Hannoveri suurmess toimus märtsi alguses ja pakkus hallide kaupa messibokse, nii nagu see möödunud sajandil kombeks oli. Sel aastal oli kõigepealt nihutatud toimumisaega: 11.-15. juunil on väljas suur suvi ja umbsetest hallidest võis õue kolida. Teiseks on peale kasvanud uus millenniumipõlvkond, kelle jaoks messibokside vahel uitamine on nii möödunud sajand, et ei kutsu osalema. Kogu üritus oli nüüd pööratud startupilikuks peoks, kuhu lisaks tehnoloogiamaailma tippesinejatele olid kutsutud ka meelelahutusmaailma staarid ja suhelda sai igal pool mõnusas atmosfääris. Loodetakse, et värske äripõlvkond, kes vahetab välja senise, hakkab jälle ka CEBITil käima.

Tõesti, 1970. aastal esimest korda toimunud tehnoloogiamess on küll vana ja auväärne, kuid peab ka vormilt kaasas käima tänapäeva üritusturunduse trendide ja suurürituste stiiliga. Pole saladus, et mõned aastad tagasi loobusid mõned suured tarbijaelektroonikafirmad oma tipptoodete CEBITil esitlemisest, kuna/ja raskuskese kandus mujale – näiteks sai maailma juhtivaks tooteesitluste kohaks Las Vegases aasta alguses toimuv CES ja mobiilivaldkonnas on tõusnud tähtsaimaks kevadel Barcelonas toimuv Mobile World Congress. Kohe pärast neid toimunud Hannoveri mess jäigi paratamatult varju. Kuid juunis pole eriti muid konkurente. Selleks ajaks, kui CEBIT oma väravad tänavu avas, oli juba enamik suuri kevadisi rabelemisi tehtud ja kõik plaanisid puhkusele minekut. Miks mitte lõpetada see siis ühe suure tehnoloogiapeoga, kust saab elamusi, kasulikke ärikontakte ja värskete tehnoloogiate uudiseid kaeda?

Mida uue näo saanud CEBIT-il näidati, saad teada juuli Tehnikamaailmast.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid