Berliinis tehti kokkuvõtteid
Olavi Kärsna, Tormi Soorsk

Saksamaa suurte messide vahel hakkab selgemalt välja joonistuma tööjaotus. IFA (Internationale Funkausstellung) osaks on saanud meelelahutus- ehk koduelektroonika. Arvutitööstus pingutab rohkem CeBITil ja fototööstus Photokinal.

Tänavu eksponeeriti IFA-l kõige aktiivsemalt mobiilset meelelahutust ja kõrgteravat televisiooni. Kui esimese puhul on kõik enam-vähem selge, siis HDTVga on lood tarbija jaoks tegelikult natuke segased. Euroopas pole veel sõlmitud kokkulepet ühtse telepildi formaadi suhtes ja teisel pool Atlandi ookeani ei olda kõrgeraldusvõimega plaatide lähituleviku suhtes eriti optimistlikud, sest Blu-ray ja HD-DVD leeride vastuolu ei näita esialgu leebumise märke.
IFA-l näidati küll mitmeid uusi kõrge eraldusvõimega salvestatud programme, aga ühtse eraldusvõime standardi puudumine tähendab, et pilti tuleb kusagil signaaliahelas skaleerida. See aga omakorda tähendab, et tehnika läheb natuke kallimaks ja parimat võimalikku pilti tihti ei näe. “HD-ready” logo tähendab tegelikult ainult seda, et aparaat oskab sissetuleva kõrge eraldusvõimega pildi, mis formaadis see ka poleks, enda ekraani jaoks sobivasse eraldusvõimesse konverteerida.
Enamasti eelistatakse Euroopas kõrgterava pildi eraldusvõimena 720p-d. Seda on soovitanud ka Euroopa ringhäälinguliit EBU. Nende uurimus näitas, et keskmine Euroopa televaataja, kes vaatab tüüpilist Euroopa telerit (30–40tollise ekraaniga) Euroopa jaoks keskmiselt tüüpiliselt kauguselt (2,5 meetrit), ei näe vahet 1080p ja 720 p eraldusvõimete vahel. Loomulikult tähendab 720 natuke väiksemat andmehulka kui 1080, seega on seda lihtsam töödelda ja edastada. Samas on Euroopa esimene täis-HDTV programmi edastav firma, Belgias baseeruv Euro1080, pildiformaadiks valinud 1080i.

Tavalisi DVD-mängijaid on müüdud maailmas sellisel hulgal, et ega nn tavatarbija neid kõrgteravate vastu kohe välja vahetama ei hakka. Sellest on aru saanud ka suurfirmad ning juba räägitakse aktiivselt hübriidplaatidest, mille üks kiht sisaldab kõrgteravat ja teine tavalise DVD-eraldusvõimega versiooni samast filmist. Sel kombel saab seda mängida praegu tavalise ja tulevikus ka kõrgema eraldusvõimega plaadimängijaga.
HD-DVD suudab hetkel mahutada 30 GB ning peaks näitajate poolest ka aeglasema töökiirusega olema.
Messil näidati palju uusi kõrgeraldusvõimega pisikesi videokaameraid. See annab küll koduvideotele hoopis uue kvaliteedi, aga teisalt ei tundu videokaamerad eriti populaarsed olevat. Juunis kirjutas üks PC Magazine’i toimetaja, kuidas ta jälgis New Yorgis mitmeid Manhattanile Madison Square Gardenisse siirdunud koolilõpetajate rongkäike. Umbes 95% lapsevanematest pildistas oma võsukesi kaameratelefonidega, 5% digikaameratega – ja mitte ühtki videokaamerat. Sellisel üritusel!

Viimased viis aastat on mobiilsidega nii või teisiti seotud firmad kuulutanud, et kohe-kohe võtab mingi uus nähtus tarbijate peast viimsegi mõistuseraasu ning nad hakkavad kohutaval kombel telefone uute vastu vahetama ja uusi teenuseid massiliselt kasutama. Pärast SMSi pole aga siiani midagi tõeliselt massiliseks muutunut leiutatud. Isegi kõne ajal teise poole näopildi nägemine ei ole tavalist tarbijat eriti loksutanud.
2006. aastal aga tundub, et Euroopas on toimunud läbimurre mobiilsetele vastuvõtuseadmetele pakutavate tele- ja andmeedastusteenuste osas. Mobiilne telepilt on osutunud tarbijate hulgas väga populaarseks. Mitte et seda juba massiliselt kasutataks, aga inimesed soovivad seda juba lähitulevikus kindlasti tegema hakata. Sellest saab ilmselt see uus ja massidesse minev teenus.
IFA oli avalöögiks internetitelevisioonile IPTV (Internet Protocol TV) Saksamaal: sealgi on nüüd töös internetiprotokollil põhinev DSL-liine pidi edastatav telesignaal. Prantsusmaal on IPTV-teenused oma koha turul juba leidnud. Meil teeb seda Elion.

Lisa leiad Tehnikamaailmast!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid