Autospordi kuldne kolmik
Rein Luik
04.01.2018

Eelmisel aastal teatas kahekordne F1 maailmameister Fernando Alonso, et on seadnud endale eesmärgiks võita nn kuldne kolmik ehk kolm legendaarset ja kõige kuulsamat autospordivõistlust. Seni on sellega hakkama saanud vaid üks võidusõitja.

Kolm maailma kõige kuulsamat võidusõitu on Monaco GP, Le Mansi 24 tunni sõit ja Indianapolise 500 miili sõit. Nendel kõigil kolmel esikoha saavutamine sai juba eelmise sajandi esimesel poolel nimeks „Triple Crown“, mida meie keeli võiks ehk kutsuda kuldseks kolmikuks. Kuna neist kolmest võistlusest kõige hiljem sündinud Monaco Grand Prix toimus esmakordselt alles 1929. aastal, siis esimene võimalus neid kõiki kolme võita tekkiski 1930tel aastatel.

Kuna tegemist on kolme erineva sarja ja väga erinevate klasside autodega, pole kolme legendaarse võistluse võitmine sugugi lihtne ülesanne. Vast seetõttu leidubki ajaloost vaid üks autosportlane, kes kuldse kolmiku võitmisega seni hakkama saanud ja selleks meheks on kahekordne F1 maailmameister Graham Hill. Populaarse Briti härrasmehe Graham Hilli kontole kogunes esmalt kolm järjestikkust võitu (1963-65) Monaco võistluselt ja ta valitses kuulsat tänavarada sedavõrd oskuslikult, et võitis seal hiljem veel kaks korda (1968-69), pälvides fännide seas hüüdnime Mr Monaco.

Sõitnud 1966. aastal BRMi tiimis, otsustas Graham Hill startida ka Indianapolise 500 miili sõidus, mille aasta varem oli võitnud teine kuulus F1 sõitja Jim Clark. Hillil õnnestuski Lola roolis võistlus võita ja nii oli inglase kontol kaks võitu kolmest. Kuigi Graham Hill üritas 1960tel korduvalt ka Le Mansis võita, jäi ikka ja alati midagi puudu ning tema parimaks kohaks oli 1964. aastal Ferrari roolis saavutatud 2. koht. 1966. aastal järel ei nähtud Hilli sportautode ööpäevase võidusõidule startimas viis aastat järjest, aga 1972. aastal oli ta taas kohal, et veel üks kord üritada võita Le Mans ja sellega ka Triple Crown. Tolleks hetkeks juba 43aastane inglane osales võistlusel Matra tehasetiimi Matra-Simca MS670 autol, meeskonnakaaslaseks prantslane Henri Pescarolo. Paaril õnnestuski võistlus võita ja Graham Hillist sai esimene ning nagu me täna teame, seni ainus võidusõitja, kes võitnud „kuldse kolmiku“.

Aegade jooksul on neid sõitjaid, kes üldse kõigil kolmel võistlusel startinud, märkimisväärselt vähe – vaid 38. Neist omakorda on vähemalt ühe võistlusest kolmest suutnud võita 16 sõitjat ja vaid kuuel sõitjal on kirjas kaks võitu kolmest. Need kuus on Tazio Nuvolari (pildil), Maurice Trintignant, AJ Foyt, Bruce McLaren, Jochen Rindt ja Juan Pablo Montoya.

Neist kahe võiduga meestest on ka kolmandal võistlusel startinud vaid Jochen Rindt. Kuulus austerlane võitis 1965. aastal Ferrari 250LM roolis Le Mansi 24 tunni võistluse ja 1970. aastal Monaco GP ning osales kahel korral (1967 ja 1968) ka Indianapolise 500 miili sõidul, mis lõppesid aga mõlemal korral katkestamistega tehnilistel põhjustel.

Esimene sõitja, kes sai kirja kaks võitu, oli kuulus itaallane Tazio Nuvolari, kes võitis Monte Carlo tänavarajal 1932. aastal ja järgmisel aastal ületas esimesena finišijoone ka Le Mansi võistlusel. 1938. aastal üritas Nuvolari kvalifitseeruda ka Indianapolise võistluse starti, aga kuna treeningutel purunes käigukast, siis sinnapaika tema üritus jäigi.

Prantsuse võidusõitja Maurice Trintignant on läinud ajalukku omapärase saavutusega – nimelt on ta oma ainukesed kaks F1 etapivõitu saavutanud just Monaco tänavatel kihutades. Lisaks võitis ta Ferrari roolis 1954. aastal Le Mansi võidusõidu, kuid Indianapolises tal startida ei õnnestunudki.

Üks läbi aegade kuulsamaid Indy-sarja sõitjaid AJ Foyt saavutas Indianapolise 500 miili sõidus esikoha koguni neljal korral ja oma ainsa stardi Le Mansis tegi ameeriklane 1967. aastal, mil ta koos Dan Gurney’ga selle võistluse Ford GT40 MkIV roolis võitiski. Aga Monaco etapil ega üldse F1 autol ei võistelnud Foyt kordagi.

Bruce McLaren saavutas esikoha Monaco GP võistlusel 1962. aastal ja neli aastat hiljem tõusis Le Mansis koos Chris Amoniga pjedestaali kõrgeimale astmele. Indianapolises aga ei õnnestunudki McLarenil startida, kuigi 1968. aastal oli ta võistlusel osalemiseks kokkulepe Shelby tiimiga. Viimasel hetkel otsustas aga tiimiomanik osalemast loobuda.

Üks võidusõitja, kes praegu veel aktiivselt võidusõiduga tegeleb ja kel oleks võimalus Triple Crown võita, on Juan Pablo Montoya. Kolumbialasel on kirjas Monaco GP esikoht 2003. aastast ja ta on kahel korral võitnud ka Indianapolise 500 miili sõidu. 2015. aastal osales Montoya Porsche sportautode tiimi testisõidul 919 Hybrid autoga, aga Le Mansis osalemiseks tal võistkonnaga kokkuleppele ei jõudnud ja nii pole ta seni veel 24 tunni sõidul startinud.

Antud seltskonda ja pikemas perspektiivis Graham Hilliga ühele pulgale soovibki nüüd pürgida ka Fernando Alonso. Monaco GP on ta kahel korral võitnud ja teinud esimese proovi ka Indianapolise võistlusel.

Sarnased artiklid