Autoaastale joon alla
01.11.2014

Pariisi autonäitus on maailma vanimaid. Selle ajalugu algab koguni aastast 1898. Ehkki tänavuse Saloni pealkirjade järgi tegid ilma põnevad ideeautod, jätkus hulganisti uudiseid ka seeriaautode poolel. Erinevalt paljudest varasematest näitustest oli jäme ots seekord siiski mitte-prantslaste käes.

Kodustest tegijatest kõige silmapaistvamalt esines Renault, panustades mahtuniversaali Espace uue mudelipõlvkonna esitlusele. Prantslaste jaoks on tegu üliolulise mudeliga – oli ju Espace 30 aastat tagasi üks esimesi mahtuniversaale mitte ainult Euroopas, vaid terves maailmas. Paraku aga oligi Espace sisuliselt ainus Prantsuse autotööstuse uudistoode, mida teedel-tänavatel nägema hakkame. Teise uudisena Peugeot’l väljas olnud kompaktne ideeauto Eolab saab seeriaautoks – kui üldse – aastal 2020.

Nii Peugeot’l kui Citroënil läkski aur peamiselt ideeautodele. Samas on nii Peugeot’ maastur Quartz kui esinduslik Exalt stiilikatsetused ning ka Citroëni ökoversioon C4 Cactusest ning C1 „maastikuauto” pole esialgu muud kui näitusesõidukid. Üks suurem uudis oli siiski ka. Esmakordselt osales omaette väljapanekuga DS – see täheühend on seni tähistanud Citroëni tippmudeleid. Kas DSil on nii palju jõudu, et „prantsuse Audiks” saada (viide VW kontsernile, kus Audi edukalt VW kõrval eksisteerib), näitab aeg. Seda enam paistsid silma teised. Korraliku kogupaugu andis sakslaste VW kontsern. Esindatud olid uudised alates uuest VW Passatist, lõpetades Lamborghini esimese hübriidauto ja… Ducati retrostiilis tsikliga. Itaallaste uhkuseks oli muidugi Fiati pisimaastur 500X, tšehhid tähistasid uue Fabia sündi, korealastel oli sellele kohe vastu panna Hyundai i20 ja sakslastel omakorda Opel Corsa. Britid tõid välja nii kompakt-Jaguari XE kui Land Rover Discovery Spordi, jaapanlastel oli esinduslik valik Hondal (olgugi et pea kõik veel ideeautodena) ning rootslased ei pidanud paljuks oma jalgpallitähe Zlatan Ibragimoviči kohale lennutamist, et just tema esitleks uut XC90. Rikkaliku pildigalerii leiad novembrikuisest Tehnikamaailmast ja ka TMi Facebooki saidilt!

Sarnased artiklid