Auto pole investeering ehk kuidas säästa raha sõiduvahendi ostult
Financer.com
19.05.2018

Auto ost ei ole investeering, ehkki uue sõiduvahendi ostmisel võib selline mõte kinnitusena peas tiirelda. Tegelikult on asjad vastupidi: auto hakkab oma väärtust kaotama alates hetkest, mil see sõidab ära teenindusest.

Sel põhjusel ei soovitaks ka ükski investeerimisguru kasutada laenutooteid auto ostu finantseerimiseks. Miks? Sest auto väärtus kahaneb kiiremini kui laenu tagasimaksed. Kui auto väärtus kahaneb näiteks 10% aastas, kuid autolaenu intress on 20% aastas, siis on selge, et kaotad iga sammuga raha. See tähendab, et autolaenu tasumise lõpuks on auto väärtus paraku kahanenud sellisele tasandile, et müügisoovi korral pole võimalik oma raha tagasi saada.
Auto on aga igapäevaseks liikumiseks hädavajalik – enamik meist ei saa tööle minna ilma sõiduvahendita ning on selge, et ostuks vajalik rahasumma ei ole enamasti tagataskust võtta.
Seetõttu võib autolaenu võtmine olla ka paratamatus. Kuigi ülaltoodud jutt võis olla hirmutav, siis ei pea auto ost olema niivõrd suur rahaline koorem ning kui hankida autoostuks vajalik finantseering nutikalt, on võimalik lõppkokkuvõttes kenake summa kokku hoida.

Tee selgeks, mida sa endale lubada saad
Enne uue auto ostmisele mõtlemist peaksid selgeks tegema selle, kuivõrd suure autolaenu või -liisinguga sa üldse toime tuleksid.
Mõelda tuleks nii oma krediidiskoorile kui ka laenu üldisele kulukusele. Autolaenu intress võib sõltuda suuresti sellest, kuivõrd hea on sinu maksevõimekus – mida paremas seisus on sinu rahalised asjad, seda tõenäolisemalt saad soodsama intressiga pakkumise, seejuures on suurema tõenäosusega võimalik saada finantseeringut pangast. Hea krediidiskoor annab sulle ka teatava enesekindluse, kuna tead, et saad suure tõenäosusega laenutoote igast kohast.
Seevastu, kui sinu krediidihinnang pole kõige parem või on minevikus olnud makseprobleeme, oled ilmselt rõõmus ükskõik millise laenupakkumise üle ning oled võib-olla ka valmis võtma kallima intressiga laenu.
Hoolimata oma krediidiskoorist oleks mõistlik võrrelda olemasolevaid autolaene, et leida soodsaima intressi ja kogukulukusega autolaen – ära karda küsida personaalseid pakkumisi huvipakkuvatest laenufirmadest.
Pööra tähelepanu ka pakutavate autolaenude maksegraafikutele ning veendu, et igakuised maksed sobiksid sinu eelarvega. Uue auto ostmisel võib laenusumma olla üpris kopsakas, seega ei tasu läbi lillede vaadata kuumaksetele – kui pead aastaid järjest tasuma suure summa igal kuul, muutub see pikapeale kurnavaks.

Vali nii lühike periood kui võimalik
Auto ostult raha säästmiseks tasub mõelda sellele, kui lühikese makseperioodiga saaksid sa hakkama. Mida lühem on makseperiood, seda madalam on tõenäoliselt ka intress ning samuti saad sa autolaenu kiiremini „kaelast ära“. Lühem periood võib olla indikaator sellest, et sa oled võimeline üsna kiirelt laenu tasuma, samuti on tõenäolisem, et sinu sissetulek ja krediidivõimekus püsib sellisena nagu see on taotlemise hetkel, mistõttu on laenu andmine turvalisem valik.
Samas ei tasu aga oma võimeid üle hinnata. Kõige targem valik on konsulteerida laenuhalduriga, kes annaks nõu selle osas, milline laenuperiood on optimaalne.
Maksa sisse võimalikult palju ja vali ennetähtaegse tagastamise võimalusega laen
Kui oled kokku puutunud autolaenude või -liisinguga, oled kindlasti kursis sellega, et peaaegu alati on nõutud vähemalt 10%-ne omafinantseering, kuigi mõned liisingupakkujad võivad pakkuda isegi soodsamaid tingimusi.
Kuigi 0% sissemakse on ahvatlev, on võimalikult suur sissemakse tegelikult sulle parem. Ehkki esialgu tundub see suure kulutusena, tähendab see, et pead tasuma intresse märksa väiksemalt summad ja saad seega oma sõiduvahendi lõppkokkuvõttes soodsama hinnaga.
Kuna elus võib ette tulla ootamatuseid, näiteks võid saada ootamatu preemia või kas või lotovõidu, mis kataks autolaenu summa, valmistu võimalikeks ootamatusteks juba enne laenu taotlemist, valides finantseeringu, millega on lubatud kogu laenusumma ennetähtaegne tagastamine. Vahel võib see kaasa tuua isegi väiksema intressisumma tasumise!

Kokkuvõtteks: 5 punkti, mida enne autolaenu taotlemist meeles pidada
Autoostu finantseeringult raha säästmiseks tuleb suhtuda laenu taotlemisse äärmise hoolikuse ja ettevalmistusega. Ära tee rutakaid otsuseid, vaid mõtle alati esmalt nendele punktidele:
1. Veendu oma maksevõimekuses;
2. Vali oma maksevõimekusele vastav laenuperiood – mida lühem, seda parem;
3. Tee võimalikult suur sissemakse;
4. Vali ennetähtaegse tagastamise võimalusega laen;
5. Võrdle 9 korda, laena 1 korra.

Enne autolaenu- või liisingu taotlemist konsulteeri kindlasti asjatundjatega ning võrdle laene põhjalikult, leidmaks enda jaoks soodsaima variandi.

Sarnased artiklid