ATV tuli, võitis ja … lahkus
Tormi Soorsk
01.04.2015

15. veebruaril 2015 lahkus viies, Georges Lemaître’i nime kandnud ATV kosmosejaama ISS juurest, laskus Maa atmosfääri ja põles ära. Sellega sai lõpule ATVna tuntuks saanud automaatsete kosmiliste veolaevade lühike, kuid särav teenistuskäik. Aga mitte lõplikult, sest nad jätkavad oma uut elu kogemuste, materjalide, tehnoloogiate vms kujul uutes kosmoselaevades ja -seadmetes.

Viiendal ATVl oli ülesandeid tunduvalt rohkem kui enne teda ISSi juures käinud sõsaratel, kuigi ta tuli sinna vaid 9 kuud pärast eelmist, Albert Einsteini nime kandnud laeva – seega oli ka tema ettevalmistusteks vähem aega. Varasemad veolaevad olid käinud kosmosejaama juures umbes pooleteiseaastase vahega.
Märkimisväärne on juba seegi, et ta tõi kosmosejaama varustust lausa 6617 kg ehk rohkem kui ükski eelmine – aga siiski pole ATVde puhul tegemist rekordite püüdmisega. Muud ettevõtmised olid tähtsamad. Juba enne kosmosejaamaga põkkumist katsetati tema peal uusi lasertehnoloogial ja infrapunakiirgusel põhinevaid seadmeid, millised peaksid edaspidi aitama tulevastel kosmoselaevadel kontrollitult läheneda elututele (mehitamata) objektidele. Pärast veolaeva kosmosejaamaga põkkumist 12. augustil 2014. aastal, mida olid igaks juhuks jälginud jaamas viibinud ESA astronaut Alexander Gerst ning kosmonaut Aleksander Skvortsov, hakkasid mehed ka toodud varustust ja seadmeid jaama ümber laadima. Prantsusmaal Toulouse’is paiknevast juhtimiskeskusest anti aeg-ajalt korraldusi veolaevaga toodud hapniku, õhu, kütuse ning vee ümberpumpamiseks jaama mahutitesse. Hiljem koguti ATVsse kosmosejaamas kuue kuu jooksul tekkinud prügi.
Sama aasta oktoobris võeti ATVga kahel korral ette spetsiaalsed manöövrid, mille käigus pidi veolaev tõukama ISSi uuele orbiidile, et see ei satuks kosmilise prügiga üleküllastunud vööndisse. Tänavu jaanuaris võeti ette keerukas manööver ISSi uude asendisse pööramiseks. Nüüd saab jaam paremini vastu võtta uusi veolaevu, mis toovad sinna raskeid veoseid. Vahel on jaama juures erinevaid kosmoselaevu korraga lausa mitu, näiteks tänavu veebruaris oli neid seal üheaegselt neli: kaks Sojuz TMAd ja kaks Progressi.

Mida ATV-de lühikeseks jäänud elu maailma kosmoseteadusele andis, loe pikemalt aprilli Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid