Tere tulemast kosmosehotelli!
Jari Mäkinen
30.07.2019
Kosmoselaev Boeing Starliner lähenemas kosmosejaamale Aurora. Mooduleist kokkupandav jaam on ehitatav, ilma et inimesed oleks käinud avakosmoses. Selle laiendamine on suhteliselt lihtne. | NASA

Kosmosereisidega kaasneb ebamugav ruumipuudus ning ajuti iiveldama ajav keskkond, lisaks veel kallis hind. Kuid nähtud vaadete ja saadud kogemuste poolest võiks reis kosmosehotelli olla käimist väärt. Esimesed sellised on juba arendamisel.

Kultusfilmi „2001: Kosmoseodüsseia“ inimahvidega alguskaadritele järgnevad kaadrid sellest, kuidas voolujooneline kosmoselaev suundub uhkesse kosmosejaama. „Kosmosejaam V“ on väljast ringikujuline ja jaama pöörlevast liikumisest on selle sisemusse tekitatud kunstlik raskusjõud.

Reisijad majutuvad kosmosejaamas hotelli Hilton. Ehk just sellest innustununa oli maapealne Hilton osaline esimese tõelise kosmosehotelli loomisel.

1990ndate lõpus oli kandvaks ideeks koostada selline hotell kosmosesüstikute kasutatud kütusepaakidest. „Selle tegemisel ei tohiks tehnilisi probleeme olla,“ kinnitas hanget vedanud isik intervjuus BBC-le ja mainis veel, et ehitise maksumus saaks olema „vaid 6-12 miljardit dollarit“.

Rahad jäid saamata ja jaam ehitamata. Nüüd kavandatakse kosmosehotelle natuke väiksema ambitsioonikusega. Seetõttu võib neist ehk asjagi saada.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Tehnikamaailm.

Sarnased artiklid