Sajanditagune Estonia
Tõnu Ojala
02.05.2018

Saaremaa Sõjavara Selts Margus Sinimetsa juhtimisel ehitas Kaitseliidu tellimusel valmis Eesti esimese soomusauto Estonia koopia, tähistades sel moel Kaitseliidu 100. sünnipäeva.

Ühel märtsilõpu kevadpäeval oli Tallinna külastavatel turistidel imestamist ohtralt – kui Vabaduse platsile veeres sajanditagune soomusauto, liikusid Vabadussõja aegsetes mundrites sõjamehed ja mürtsus marsimuusika – Kaitseliit esitles linlastele äsjavalminud soomusauto Estonia koopiat. Esimene Eesti soomusauto Estonia ehitati Vabadussõja päevil 1918. aasta detsembris Tallinna sadamatehases insener Saukase juhtimisel ja anti Tallinna Kaitseliidu relvastusse sisekaitse ülesandeid täitma. 8,5 t kaalunud 8-10 mm paksusest soomusplekist ehitatud soomusauto, mille lahinguosa oli täiendavalt tugevdatud 6 mm kaevikukilpidega, jagunes kolmeks tsooniks: mootoriosa, juhiruum ja lahinguosa. Juhiruumis olid kaks juhti ja kuulipildur Madseni kergekuulipildujaga. Lahinguosa lael oli 360kraadise pöördenurgaga suurtükitorn 37 mm Hotchkissi kiirlaskekahuriga, lahinguosa tagaküljel aga kaks poolringikujulist torni raskekuulipildujatega Maxim.

Tänapäeva Estonia meenutab oma sajanditagust eellast siiski vaid väliselt, sest mingeid jooniseid tollest ajast võtta ei olnud. Sinimetsa sõnul ei saa seda ei koopiaks, ei replica’ks nimetada. Kõik on nullist ehitatud, seega on tegu „sarnase tootega“, mis ehitati fotode põhjal (auto südameks on seejuures doonorautoks olnud GAZ-53!). Õnneks olid võtta vähemalt rattamõõdud, mille alusel siis mõõte tuletada andis. Kokku kulus saarlastel ehituseks ligi aasta.

Soomusautod etendasid Vabadussõjas tähtsat rolli – kokku ehitati neid 8, sõdida jõudis neist 6. Soomusautosid ehitati Eestis ka hilisematel aastatel. Nii konstrueeriti aastatel 1924-25 sõjaväe asjatundjate ja sõjatehase Arsenal koostöös uus, tolle aja kohta moodne soomusauto, mida tuntakse Arsenal-Crossley nime all. Neid valmis aastatel 1926-28 kokku 13 autot, kuid paraku ei ole ka neid tänase päevani säilinud (vt lähemalt TMi erinumbrist Tehnikasajand 1918-2018).

Eesti esimest soomusautot võib edaspidi näha nii 23. juunil Tallinna lauluväljakul toimuval võidupüha paraadil kui ka teistel Kaitseliidu 100. aastapäeva tähistamisega seotud üritustel.

Sarnased artiklid