Ameerika – mitte ainult McDonald’s!
Tõnu Ojala
01.12.2008

Ameeriklastesse kiputakse sageli irooniliselt suhtuma. Elavad seal omas maailmas, mujal toimuvast midagi ei tea, ajavad päevast päeva hamburgereid näost sisse ja kulutavad oma suuremootoriliste autodega sõites hiigelkogustes bensiini. Suur osa sellest on muidugi tõsi, kuigi pilt pole kaugeltki must-valge ja nii mõndagi kasulikku sobiks meil nendeltki üle võtta – seda ka autonduse ja liikluse poole pealt (teema on seda enam aktuaalne, et alates 17. novembrist saavad meie biomeetrilise passi omanikud USAsse viisavabalt reisida).

Eestis on mitmel korral päevakorda kerkinud omavoliliselt teede äärde püstitatud mälestuskivide probleem. Ühest küljest on mõistetav omaste lein ja soov lähedase hukkumise paik jäädvustada. Teisalt ei tohiks seeläbi mingil juhul teede äärde nn kalmistuid rajada (teisiti ei saa tee äärtesse koondatud hauakive nimetada – olgugi et haudu seal õnneks siiski ei ole). Probleem muutus taas aktuaalseks pärast seda, kui ühele sellisele teeäärsele kivimürakale järgmine auto sisse sõitis. Leiavad ju traagilised õnnetused sageli aset samades paikades ja kui ikka üht inimest mälestades teised surmaohtu satuvad, on asi kurjast!
Ka ülimalt autokeskse USA liikluses hukkub inimesi, ometi ei püstitata seal teede äärde mälestuskive, mille otsa järgmised end surnuks sõita võivad. Selle asemel torgatakse maasse väike tagasihoidlik plekktahvel, millel olev kiri manitseb ettevaatlikult sõitma ja mille külge lähedase kaotanud saavad oma lillekimbu või mälestusmeene kinnitada. Paneb mõtlema ja jalg tõuseb justkui iseenesest gaasipedaalilt, kui taipad, et siinsamas on keegi millalgi oma elu kaotanud…
Teinegi asi, mida ameeriklastelt õppida tasub, seostub avariidega. Eestis piisab väikesest kõksust, et kogu liiklus halvata – ega keegi siis autot teelt ära liigutama hakka! Aga Floridas kohtab teede ääres infotahvleid, mis panevad juhile südamele, et avarii korral ei tohi liiklust ummistama jääda ja seeläbi teisi juhte ohtu seada. Juhtus, siis juhtus – esimese asjana taga kaasliiklejate ohutus ja liikluse sujuvus ning alles seejärel teavita lähedasi (või võimukandjaid) oma äpardusest. Võiks ju meilgi niipidi asju ajada!
Ja kolmaski tähelepanek. Teetöid tehakse nii USAs kui Eestis ja kihutavad rullnokad on suureks ohuks teetöölistele mõlemal pool ookeani. USAs on appi võetud lihtne mõjutusvahend – raha. Kui teetööd käimas ja vastavad tähised ülal, on liiklusrikkumiste eest trahvid topelt suuremad ja jutt läbi! Money talks – kõik veerevad rahulikult kiirusega 30 mph, ega üritagi mööda süstida! Aga meil…?
Kuid selles osas, mis puudutab rämpstoidu kontrollimatut sisse vohmimist, ei tasu meil tõesti jänkidest eeskuju võtta. Kuid tegelikult saab ka ookeani taga tervislikult toituda ja täpselt nagu on ülekaalulisi, on seal ka inimesi, kes igapäevaselt oma tervise eest hoolt kannavad. Võtkem siis parem neist eeskuju!

Sarnased artiklid