Akupank – mahtuvus ja tegelikkus
Kaido Einama
01.02.2016

Uutmoodi Maslowi püramiid ehk inimese põhivajaduste ahel sisaldab nüüd muule eluks vajalikule (söök, jook, eluase) lisaks ka vajadust nutiseadmeid laadida – igal pool kaasas olevad nutividinad muudkui tühjenevad ja igaüks ammendab oma aku erineval ajal. Et vajalik energiakogus oleks alati kaasas, on loodud akupangad – tavaliselt ilmetud pisikesed karbid, millele saab juhtme külge panna ja laadida. Kuid kas kõik seadmed annavad ikka nii palju välja kui karbil lubatud? Proovisime järele.

Akupanku saab osta esinduspoest, mobiilioperaatori juurest, kohalikust supermarketist või nagu tavaliselt kõige ahvatlevam tundub – mõnest netipoest. Viimases on hinnad kõige odavamad, aga peab kaua kaupa ootama ja kunagi ei tea, mille tegelikult saad.
Sellepärast on testitavas valikus ka mitu toodet – mõnel firmanimi julgelt küljes, mõni jälle anonüümseks jääda sooviva tootja eBaysse oksjonile pandud toode. Akupank on aga nagu pank, kust raha saab – vahet pole, kui ilus on logo karbi peal, tulemus on ikka üks – elekter, mis väljub USB-pesast ja laeb mobiili või muud vidinat. Küsimus on vaid selles, kui kauaks särtsu jätkub.

Kuidas valida õige akupank?
Olgu öeldud, et igal seadmel on alati oma efektiivsus – kunagi ei anna akupank välja nii palju, kui tema nimimahtuvus lubab. Tavaliselt pakuvad akupangad tegelikkuses 70% kirjasolevast mahtuvusest, parimad kuni 90%. See tähendab et 10 000 mAh akupank annab tavaliselt välja 7000 mAh, väga hea akupank kuni 9000 mAh. Kui ostad internetist tundmatu tootja akupanga, võid saada ka mitmekordselt petta lubatud mahtuvuses.
Kui mobiil on näiteks 2000 mAh akuga, siis 20 000 mAh akupangaga ei saa seda küll 10 korda täis laadida, kuid teoorias võib eeldada ligi seitset laadimiskorda. Kuid kas on niigi palju vaja, kui teinekord tahad akupanka kasutada vaid mõnel pikaleveninud õhtul, et mobiili natuke turgutada? Sel juhul aitaks juba näiteks 2500 mAh akupangast küll. Liiga suure mahtuvusega akupank võib olla igapäevaseks kaasaskandmiseks ebamugavalt suur ja raske.
Samas võib akupanka vaja minna mitme seadme laadimiseks. Tavaliselt on akupangal üks väljunud – kui tahad tahvlit laadida, siis vali selline mudel, millel oleks kaheamprine USB-väljund. Üheamprise väljundvooluga ei pruugi kõik tahvlid end laadima hakata. Mitme seadme korraga laadimiseks on mõnel akupangal ka mitu USB-pesa, näiteks üks üheamprine mobiili, teine – kaheamprine – tahvli jaoks.
Mõnikord on olulised ka lisamugavused – osadel (kallimatel) akupankadel on kas leedindikaatorid või lausa ekraan, mis näitab akude täituvust. Nii on alati teada, kas peaks oma abivahendi enne väljaminekut täis laadima või on seal veel särtsu piisavalt.
Lõpuks tuleb üle vaadata ka kaablid. Enamik seadmeid laeb end microUSB pistikupesast, seega oleks väga hea, kui ka akupank kasutab laadimiseks sama otsikut. Muidu peab alati kaasas vedama eraldi juhet akupanga laadimiseks. Kui kasutad iPhone’i või iPadi, siis vali muidugi selline komplekt, kus oleks kaasas Apple’i kaablid.
Akupanga puhul on oluline omadus veel lühise-, temperatuuri- ja ülelaadimise kaitse.

Pikim test üldse
Akupankade testimine nõuab kolme asja – kõigepealt kannatust, siis (ohtralt) aega ja kolmandaks sobivat mõõteriista. Kannatust ja aega nõuab sellepärast, et mahtuvuse mõõtmiseks tuleb aku täiesti tühjaks laadida, siis täiesti täis ja läbi mõõteriista uuesti tühjaks. Kuna iga tsükkel kestab tunde, siis mõnusasti ühe õhtuga kogu testi läbi ei vii.
Kaval seade, mis kogu tõe akupankadest avaldab, on mõõteriist nimega Portapow Premium USB + DC Power Monitor. See oskab akusid mõõta nii USB-kaabli otsast, mis akupankade puhul on eriti mugav variant, kui ka lihtsalt kaableid külge ühendades. Kaasas on mitu erinevat juhtmekomplekti.
Kõigepealt aga mõni sõna sellest, mida aku mahtuvuse mõõtmine endast kujutab. See on nagu anuma suuruse mõõtmine, teadmata selle suurust. Hakkad aeglaselt seest välja kallama ja mõõdad, kui palju juba välja voolanud on. Kui me anuma suuruse kohta midagi ei tea, siis ei jäägi üle muud kui oodata, kuni kogu sisu on välja voolanud ja see kogus siis ära mõõta. Akupanga puhul tuleb seega oodata, kuni see on end täiesti tühjaks laadinud. Ühikuks on ampertund – 1 Ah mahtuvusega aku saadab tarbijale (nutiseadmele) üheamprilist voolu ühe tunni jooksul.
Mõne võimsa akupangaga võib käivitada isegi autot, kuid siis on aku tühi juba mõne käivitamise järel. Väike taskusse mahtuv akupank pakub tavaliselt 1 A (5 W) või 2,1 A (10 W) USB-väljundit, mis võib küll lõpuks ka tahvli täis laadida, kuid selleks kulub terve öö.

Näitena testisime viit akupanka – tulemused ja järeldused leiad veebruarikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid