Ainult parimad
Raimo Ylönen, Glen Pilvre
02.01.2016

Iga päev läheb Eestis kaubaks umbes 1000 mobiiltelefoni. Millest täna on juba suur osa puuteekraanilised nutimobiilid. Paneme ritta need kõige-kõigemad, mis aastale 2015 punkti panid.

Apple iPhone 6S
Huawei Mate S
LG Google Nexus 5X
Microsoft Lumia 950XL
Samsung Galaxy S6 edge+
Sony Xperia Z5

Olgugi et elektroonika võiks ju ajas odavneda, tõestavad vähemalt nutitelefonide tippmudelid täpselt vastupidist. Tõsi, suutlikkust ja omadusi muudkui lisandub ja ilmselt haukavad juba tänasedki telefonid osa süle- või tahvelarvutite turust. Ostjaid aga kõrge hind ei paista heidutavat – eks mängivad siin rolli ka operaatorite ahvatlevad järelmaksupakkumised.
Mobiiltelefon on osaliselt ka n-ö trenditoode. Olgu siis põhjuseks mis tahes, aga reeglina üle aasta-paari sama mudeliga läbi ajada ei taheta. Uued opsüsteemid, suuremad ekraanid ja paremad kaamerad muudavad eelmise või üle-eelmise põlvkonna ruttu „ajalooliseks“. Ja eks paljudele läheb korda teadmine, et taskus ja laual on just see kõige viimane ja ihaldusväärseim mudel.

Uusi funktsioone
Eristamaks vanu uutest, pingutavad tootjad väikeste uuenduste nimel, mida eelmistele mudelitele parimagi tahtmise juures hiljem lisada ei saa. Nagu näiteks survele reageeriv ekraan, sõrmejäljelugeja, või mõni unikaalne kaamerafunktsioon.
Mobiilikaamerate omaduste nimekiri on igatahes muljetavaldav – optiline pildistabilisaator, panoraam- ja sarivõte, aegluubis video, mitmevärviline välk, rääkimata 4K-videosalvestusest. Midagi taolist pole ette näidata ka paljudel päriskaameratel.
Nutitelefonide üheks trumbiks on kiire andmeside ja ühenduvus – katkematu netiühendus tähendab, et mistahes pildid-videod „lendavad“ soovi korral otse pilve ja neid saab kohe kas või kogu maailmaga jagada. Möödas on ka need ajad, kui mobiilne internet tähendas kõike muud kui „kiirust“, olles samas kallis – LTE (4G) võrguga on täna kaetud peaaegu kogu Eesti ning pole võimatu, et tippmobiil suhtleb maailmaga hoopis nobedamalt kui teie kodune juhtmestatud lauaarvuti.
Ilmselt ei pea lisama, et mobiilsete protsessorite areng pole samuti peatunud. Võimsust on tänastel tippudel juba rohkem kui üldse mitte nii vanadel sülearvutitel.

Tippklassi standardid

Sügisel müügile jõudnud Apple’i iPhone 6s on eelmise mudeli täiendus – nagu nimestki võib järeldada. Esmapilgul pole vanal ja uuel üldse vahet, aga kaalu on lisandunud 16 grammi. Viimistluskvaliteet on ootuspäraselt hea, aga käes libe alumiiniumist seade just hästi ei püsi.
6s tõi uue opsüsteemi iOS9 ja survele reageeriva 4,7tollise puuteekraani. Tugevamalt vajutades avaneb lisamenüü rohkemate või vähemate valikutega. Joonistamisel on näiteks võimalik surve abil doseerida pintsli paksust. Esialgu ei toimi survetundlikkus kaugeltki kõigi äppidega, nii tuleb algul igal pool kõvemini vajutada ja proovida. Kui funktsionaalsust lisandub, võib see kindlasti kujuneda uueks standardomaduseks.
Muidugi on 6s kiirem oma eelkäijast. A9 kahetuumaline 1,84 GHz taktsagedusega protsessor on uus ja peaks Apple’i sõnul ületama mullust A8t koguni 70% võrra. Teoorias tähendab see lühemaid ooteaegu ja kiiremat netisirvimist.
Täiustatud on ka kaamerat – 12megapikslilise põhikaamera suurim videoresolutsioon on 4K. Megapiksleid on saanud juurde ka eesmine 5 Mpx kaamera.
Hiina päritolu Huawei uusim mudel Mate S oma ambitsioone ei peida – olla osa tippudest. Seda nii hinnalt kui ehituskvaliteedilt. 5,5tollisel AMOLED-ekraanil pole midagi häbeneda ja 8 Mpx on eesmise kaamera kontekstis samuti kõva sõna, vähemalt endlisõpradele. Kaamera funktsioonide seas leidub nii mõndagi huvitavat – näiteks oskab Huawei tulemuse alati sirgeks „venitada“ – pole vahet, millise nurga alt on pilt tehtud, resultaat paistab ikka n-ö otse eest.
Samsung Galaxy S6 edge+ on samuti suuremõõtmeline järg kaardus ekraaniservadega S6 edge’ile. Disainilt ongi tegemist kaksikutega, kui välja arvata Plussi 0,6 tolli võrra suurem ekraan – 5,7 „tavalise“ 5,1 asemel.
Kaardus servade esmane roll on rõhuda mobiiliomaniku ja kõrvaltvaatajate vau-faktorile – mobiil näeb lihtsalt äge ja futuristlik välja. Tõsi, Samsung on proovinud serva(de)le ka natuke sisu lisada – sinna saab seada kuni kümme lemmikkontakti ja -rakendust, mida viipega kiirelt kuvada. Samuti saab kuni 12ks tunniks seada servale öökella.
Nagu Samsungil kombeks, on mobiili „raud“ kõvemast kõvem – kaheksatuumaline protsessor, 4 GB töömälu ja 32 või 64 GB salvestusmälu. Sinna nimistusse võib lisada ka 3ampertunnise aku ja juhtmevaba kiirlaadimise.
16 Mpx kaameragi pretendeerib kõige-kõigemale – optiline pildistabilisaator ja kuni 4K-videosalvestus. Võimalik on ka otseülekanne Youtube’i. Eesmise kaamera strateegiline megapikslinäitaja on 5.
Ka hinna osas pole korealane end tagasi hoidnud – 32 GB versiooni omanikuks saab „ainult“ kaheksasaja euro eest, 64 GB puhul aga tuleb loobuda juba rohkem kui tuhandest.
Lumia 950 XL on kauaoodatud tipp-Nokia uus kehastus, sedapuhku Microsofti nime alt. Uusi mudeleid on tegelikult kaks, 5,1tolline Lumia 950 ja 5,7tolline 950 XL. Mõlema ekraani resolutsioon on sama, 2560 x 1440 pikslit. Kaamera on 20 Mpx, sensorilt küll sama Lumia 930ga, aga tarkvara on täiendatud ning välk koosneb RGB-leedidest. Viimaste mõte on välgutada sama tooniga valgust nagu ruumis – tulemuseks loomulikuma koloriidiga pilt. Fotokvaliteedilt võib 950 pretendeerida vabalt aasta parimale mobiilikaamerale. Muidugi ei puudu optiline pildistabilisaator ega 4K-videosalvestus.
Ka Lumia 950 XLi kapotti võib julgelt kergitada – kaheksatuumaline protsessor Snapdragon 810 kiibistikul, 3 GB töömälu, 32 GB salvestust ja LTE Cat6 standardile vastav andmeside.
950 XL üheks eriomaduseks on kasutaja näoprofiili skanner, mille rollis tegutseb ülanurgas asuv infrapunakaamera. See avab telefoni luku ainult sooja ja reljeefse näo, mitte foto puhul. Lumia on ainus tippmobiil, mille korpust on võimalik avada – õigemini peabki seda tegema, kasvõi SIM-kaardi lisamiseks. Mistõttu on võimalik vahetada ka akut, mahuga 3340 mAh (950 puhul 3000 mAh). Ja tasub ka mainida teenimatult vähe kuulsust kogunud HAAC (High Amplitude Audio Capture) helisalvestust, mis tuleb toime kuni 140 dB helinivooga moonutustevabalt – seda omadust tutvustati esimesena Pureview 808l ning sealt alates on suure dünaamikaga heli salvestanud kõik tipp-Lumiad.
Google’i traditsioonide seas on uute Androidi-versioonidega käsikäes tuua müügile uusi Nexuse-nimelisi mobiile. Tootjateks on läbi aegade olnud erinevad firmad, sedapuhku on liisk langenud LGle. LG Nexus 5X on esimene seade, milles on kohe ostes uusimast uusim Android 6.0 Marshmallow opsüsteem.
Tehnilistest omadustest rääkides pole põhjust piinlikkust tunda – 5,2-tolline FullHD ekraan, 12,3megapiksline põhikaamera, 8megapiksline esikaamera, sõrmejäljelugeja ning uut tüüpi USB Type C liides.
Kaamera saab hakkama kuni 4K-videoga, fookustab laseri abil ja valgustab topeltleedvälguga.
Mobiili tagaküljel asuvat sõrmejäljeskannerit ei pea vajutama – erinevalt kõigist konkurentidest. Piisab vaid näpu asetamisest sellele ning mobiili lukuekraan avaneb. Selle abil saab autoriseerida ka oste Google Play’st.
Sony Xperia Z5 on samuti välimuselt sarnane eelmise mudeliga, vaid pool aastat tagasi tutvustatud Z3+ga. Nagu Sonyl kombeks, on uusim Z „uppumiskindel“ – eeldusel, et ta sügavamale kui meeter ei vaju. USB-liidese ees enam kummiklappi pole, vaid SIM- ja mälukaart asuvad klapi taga. Mida ei pea aga igapäevaselt avama.
Z5 tumeda esipaneeli moodustab suures osas 5,2tolline FullHD vedelkristallekraan. Kellele sellest resolutsioonist jääb väheks, siis Sony valikus on saadaval ka maailma esimene mobiilne 4K-ekraan, mudelil Z5 Premium. Põhikaamera on lõpuks saanud uue, 23 Mpx sensori, omaduste seas on väga tõhus elektrooniline pildistabilisaator ja 4K-videosalvestus.

Kokkuvõtted

Samsung Galaxy S6 edge+
Opsüsteem: Android 5.1.1
Ekraani diagonaal: 5,7 tolli
Hinnaklass: 800 € (32 GB)

Samsung Galaxy S6 edge+ jätkab kumeraservaliste ekraanide lainel. Olgugi et efektselt kaarduvale servale on proovitud leida ka funktsionaalsust, on eelkõige tegemist kosmeetilise nüansiga. Libedad ja suured klaasipinnad muudavad telefoni käeshoidmise mitte kõige mugavamaks, aga vähemalt on selle servad nurgelised. Mõõtmiste põhjal on S6 edge+ suutlikkuselt kõige võimekam Android-mobiil. Seade on kasutuses tõesti kiire. Sujuvusele aitab kindlasti kaasa 4 GB töömälu, mis alles 5-6 aastat tagasi oli eeskujulik näitaja sülearvutite puhul.
Aku peab probleemideta vastu ühe tööpäeva ning kiirlaadimine võimaldab umbes tunniga selle uuesti täita.

Super AMOLED-ekraani pilt on üliterav. Kontrast on nagu leedekraani puhul ikka väga hea, aga nuriseda saab heleduse üle, kui toonikorrektsioon on välja lülitatud. Värvuspalett on ideaalilähedane ja varasemalt AMOLED-ekraane kimbutanud „jahe“ tonaalsus on kadunud. Ekraani loetavus õues on tippklassist.

Kaamera automaatseadetega tehtud pildid ei jäta enamasti ruumi kriitikaks – eriti, kui valgust piisavalt. Hämaras kipub valgebalanss kalduma rohekas suunas. Müra ja teravuse vahel leiab edge+ väga hea kompromissi ja optiline pildistabilisaator teeb täpselt seda, mida vaja teha.

Samsungi kaamerafunktsioonide seas on otseülekande võimalus Youtube’i. Netiühendused on kiired, LTE-võrgus kuni 450 Mbps. Seade toetab kahte juhtmevaba laadimise standardit.

Samsung Galaxy S6 edge+ on praeguse hetke Androidide tipp, mille omadused ja jõudlus kinnitavad seda.

Hea
Kaamera
Aku vastupidavus
Omadused

Halb
Käsitsemine
Hind

xxxxx
8,8

Apple iPhone 6s
Opsüsteem: iOS 9.1
Ekraani diagonaal: 4,7 tolli
Hinnaklass: 750 € (16 GB)

Apple’i iPhone 6s on eelmise, kuuenda versiooni täiendus. Suhteliselt väikesemõõduline seade istub kätte hästi, aga libedad servad ei tee käeshoidmist lihtsaks. Siin aitab lisakorpus, mis jällegi varjab rafineeritud disaini.
Jõudlusele ei saa midagi ette heita, protsessorituumasid on küll kaks, aga kõik lippab laitmatult. Uus, survele reageeriv ekraan on huvitav omadus, ent hetkel ei ole selle olemasolust enamikul äppidel veel „aimu“. Aku vastupidavuse osas saab nuriseda – põhjuseks ilmselt seadme väiksematest mõõtudest tingitud väiksem aku. Lightning-pistik on aga endiselt väga mugav, võrreldes MicroUSBga.
Ekraanil on piksleid teistest vähem, napilt jääb vajaka FullHD-resolutsioonist. Eredus, kontrastsus ning lausa ideaalselt paigas värvustasakaal ei jäta aga ruumi kriitikaks. Ka heledas päikesevalguses pole ekraani nähtavus halb.

Päevavalguses tehtud piltide kontrastsus on suhteliselt suur ja valgetasakaal paigas. Hämaras on pildid pigem tumedamad, aga püsivad küllalt müravabadena. Muidugi, müravähendus toimib detailsuse arvelt. Videosalvestusele lisab stabiilsust optiline pildistabilisaator.

iPhone’i puuteekraan 3D-touch on paljulubav tehnoloogiline uuendus, aga hetkel napib seda kasutavaid äppe. 16 GB salvestusmäluga versiooni ilmselgelt osta ei tasu, sest videod ja fotod täidavad selle kiiresti. Järgmine samm mudeliskaalal on 64 GB, mis on kindlasti vaatamata hinnalisale mõistlik valik, sest salvestusmälu hiljem lisada ei saa.

Apple’i iPhone 6s pole päris uus mudel, vaid eelmise „parandus“ – seega ei tasugi oodata midagi väga pöördelist. Sellegipoolest on tegemist erakordselt kvaliteetse seadmega ning ainsa valikuga iOSi eelistajatele.

Hea
Kasutamine
Kaamera

Halb
Aku vastupidavus
Sisemälu (16 GB versiooni puhul)

xxxx
8,7

Microsoft Lumia 950 XL
Opsüsteem: Windows 10
Ekraani diagonaal: 5,7 tolli
Hinnaklass: 700 €

Microsoft Lumia 950 XL on Lumia-seeria tippmudel. Eksklusiivsust varjutab plastine eemaldatav korpus – täpselt selline, nagu need on ka kordades odavamatel Lumiatel. Uus mobiilne Windows 10 proovib tasku- ja lauaseadmeid ühildada. Siiski, vaatamata võimsale „rauale“, oli siin-seal segadust ja koos Nokia nime kadumisega on kadunud ka nii mõnedki Lumiate seniseks „firmamärgiks“ olnud rakendused. WP 8.1 taolist terviklikkust uus mobiilne Windows 10 kahjuks (veel) ei paku.
Aku vastupidavuselt on 950 XL võrdluse parimaid, samuti toetab seade kiirlaadimist. Ühendus- ja laadimisliideseks on kuni 3A voolutugevust võimaldav Micro USB-C, millega senised Micro USB kaablid ei ühildu.

AMOLED-ekraani pikslite nn Pentile-paigutus vihjab Samsungi tehasele. Pikslid on erakordselt väikesed ning klaasi pinnale lähedal, mis muudab pildi nagu ekraani pinnale trükituks. Värvide gamma on ideaalilähedane. Ka ekraani loetavus päiksevalguses on suurepärane.

Päevavalguses tehtud fotode detailsus ja teravus on erakordsed ning koloriit väga meeldiv. Oma osa annab viimasele kindlasti RGB välk. Hämaras tuuakse detailsus ohvriks müra vähesusele. Optiline pildistabilisaator toimib videorežiimis väga hästi. Fotokaamerat ei saa kasutada videosalvestuse ajal. Nokia traditsioone jätkates on ka 950l olemas eraldi fotopäästik.

Lumia lisavarustuse hulgas on Microsoft Display Dock HD 500 – väike ja raske karbike, millel palju ühenduspesasid. Selle mõte on muuta telefon täisväärtuslikuks lauaarvutiks – lisada saab nii klaviatuuri, hiire, monitori kui väliseid andmekandjaid.

Microsoft Lumia 950 XL on suur ja võimas tippmobiil, mille kaamera, ekraan ja aku vastupidavus on võrdluse parimaid.

Hea
Aku vastupidavus
Ekraan

Halb
Windows 10 rabedus
Vähe äppe

xxxx
8,4

Huawei Mate S
Opsüsteem: Android 5.1.1
Ekraani diagonaal: 5,5 tolli
Hinnaklass: 700 €

Huawei Mate S on stiilse ja tugeva metallkestaga tippmobiil, mille kaardus korpus istub kätte hästi. Huawei on Androidi küllalt palju isikupärastanud, aga tulemus pole halb. Telefonis on palju eelinstalleeritud äppe (eelkõige mänge), mida on võimalik soovi korral kustutada. Aku vastupidavus on võrdluse keskmine, seade toetab kiirlaadimist. Mobiilist on saadaval ka kallim versioon, mille ekraan on sarnaselt iPhone’ile survetundlik.

AMOLED-ekraani tootjaks on arvatavasti Samsung. Heledus, kontrastsus ja lai vaatenurk on heal tasemel. Värvide loomulikkus ning nähtavus õuevalguses on piisavad. Ekraani miljonitele pikslitele pole probleemiks selge kujutise kuvamine.

Päevavalguses tehtud fotodel pole probleemi valgetasakaalu ega kontrastiga. Kvaliteeti halvendab mitte just parim optika ning servaalade liigne järelteravustamine. Hämaras on pildis küllalt palju müra, aga valgetasakaal püsib loomulik. Optiliselt stabiliseeritud videokaamera toimib probleemideta.

Huawei kaamerafunktsioonide osas on nii mõndagi innovaatilist. Näiteks funktsioon Auto Rectangular Aligment võimaldab küljelt võetud fotod korrigeerida selliseks, nagu oleks need tehtud otse eest.

Huawei Mate S pretendeerib kohale nutimobiilide tipus. Paraku seda ka hinnalt.

Hea
Sõrmejäljesensor
Kaamera funktsioonid

Halb
Hind

xxxx
8,3

LG Google Nexus 5X
Opsüsteem: Android 6.0
Ekraani diagonaal: 5,2 tolli
Hinnaklass: 500 €

LG Google Nexus 5X on võrdluse kergeim telefon. Mittelibiseva tagakülje tõttu püsib mobiil käes väga hästi. LG on Google’i nõustamisel saanud valmis suurepärase nutimobiili uusima Androidi jaoks. N-ö puhas Android on... puhas ning toimib ladusalt. Pole vast vaja lisada, et uue versiooni saabudes on esimene, mis selle saab, just Nexuse-seeria telefon.
Põhimudeli mälu pole suurim. Aku vastupidavus pole just parim, aga olemas on ka kiirlaadimise võimalus. Ühendus- ja laadimispistik on uus USB Type C.

Leedtagantvalgustusega LCD-ekraani pikslid on tillukesed ning ekraani kontrastsus hea. Värvitasakaal on ideaalilähedane, aga värvilisemate kujutise puhul on liigselt sinipunaseid toone. Ekraani loetavus päiksevalguses on keskmise kehvemas osas.

Päevavalguses tehtud fotode kvaliteet ja teravus on head. Küll aga kipub automaatika valgusega liialdama. Värvid on pigem tagasihoidlikud, aga loomulikud. Hämaras on pildid pigem tumedad ja esiplaanile kerkivad rohekad toonid. Video- ja fotokaamerat ei saa kasutada üheaegselt.

Nexuse tagaküljel asuv sõrmejäljelugeja on nobe ning avab ekraani õige sõrme puudutusega – vajutust, nagu teistel, pole vaja. Mobiilis on eelinstalleeritud peamised Google’i rakendused.

LG Google Nexus 5Xil pole mingeid margikohaseid kellasid ega vilesid. Pigem on see telefon neile, kes tahavad Androidi selle puhtaimal kujul ja korralikus füüsilises teostuses.

Hea
Selge ekraan
Hind

Halb
Aku vastupidavus

xxxx
8,3

Sony Xperia Z5
Opsüsteem: Android 5.1.1
Ekraani diagonaal: 5,1 tolli
Hinnaklass: 700 €

Xperia Z5 jätkab Sony vee- ja tolmukindlat traditsiooni. Sellegipoolest ei soovitata mobiili teadlikult uputada, olgugi et pool tundi meetri sügavusel ei tohiks olla Z5le probleemiks.
Libe korpus ei tee käes hoidmist mugavamaks, samas on veidi abiks nurgeline vorm.
Äpid toimivad ladusalt, aga neid on eelinstalleerituna tarbetult palju. Aku vastupidavus on võrdluse lühim, aga see-eest on olemas kiirlaadimise võimalus.

Leed-tagantvalgustatud FullHD-ekraani pikslid on tillukesed. Heledus on hea ning kontrastigi piisavalt. Värvitasakaal pole siiski ideaalne – domineerima kipuvad rohelised ja sinised toonid ning suur värvustemperatuuri number tähendab jahedama koloriidiga kujutist. Heledas päevavalguses ekraani loetavus halveneb märgatavalt.

23megapikslise sensori ja kvaliteetse Carl Zeissi optika „süül“ teeb Z5 kõige detailsemaid fotosid, päevavalguses. Kontrastsust on liigagi palju, mistõttu kipuvad tumedad alad olema vägagi mustad. Hämaras ohverdatakse vähese müra nimel detailsust. Digitaalne pildistabilisaator saab oma ülesandega hästi hakkama.

Sony on sõrmejäljesensori paigutanud külje peal asuvasse lukustusnuppu ning see toimib probleemideta. Küljelt leiab ka eraldi kaheastmelise fotopäästiku. Fotorežiimide hulk on lõputu ning neid saab ka netist juurde laadida – alates virtuaalsest meigist kuni nägude vahetamiseni. Heli muudavad kvaliteetsemaks servades asuvad kõlarid, samuti on Sonyl pakkuda odavad aktiivse mürasummutusega kuularid, milles „aktiivseks“ pooleks on just telefon.

Sony Xperia Z5 puhul õigustab kõrget hinda kas või kvaliteetne kaamera. Rääkimata võrdluse ainsast täiesti vee- ja tolmukindlast tippklassi seadmest.

Hea
Kaamera
Omadused
Veekindlus

Halb
Aku vastupidavus
Käsitsetavus

xxxx
8,3

Sarnased artiklid