Ainult kaameratest
Glen Pilvre
02.12.2015

Sügis ei tähenda ainult seeni, vihma ja pimedust, vaid ka uusi ja häid mobiile. Need ajad on ammu möödas, kui taskutelefonidega ainult räägiti – täna tehakse teadagi (ka) pilti. Kas aga uued mobiilikaamerad on paremad kui vanad ja milline siis seda kõige-kõigemat fotot teeb, proovime taaskord välja selgitada.

Apple iPhone S6 Coolpad Porto LG G4 Nokia Lumia 930 Nokia 808 Pureview Samsung Galaxy J5 Samsung Galaxy S6 Edge Plus Sony Xperia Z4 Aqua Sony Xperia X5 Et kõik ausalt ära rääkida, peab alustama uudisest, et Sony Xperia Z5 valiti oktoobris maailma parimaks mobiiliks – mis puudutab pildistamist. Nii arvas väärikas portaal DxOMark, kes on testinud tuhandeid fotoaparaate, sensoreid ning viimastel aastatel ka mobiilikaameraid. Xperia Z5 sai napi ühepunktilise edu Samsung Galaxy S6 ees, mis seni oli tipus 86 punktiga 100st võimalikust. Olgu öeldud, et DxOMark hindab kaameraid paljudes kategooriates ning summeerib tulemuse – mis tähendab, et kõrgeim punktiskoor ei pruugi tingimata tähendada parimat omadust ühes valdkonnas, vaid tugevat omaduste keskmist.

Muidugi võib igaüks neid DxOMarki tabeleid edaspidi ja tagurpidi uurida ja oma pingerea koostada, aga meie hakkasime ise otsast peale – võtsime neli praegust tippmobiili ja sinna kõrvale üht-teist ajaloost ning üht-teist odavamat. Ja ühe peegelkaamera ka – et kas on sellel kobakal üldse veel enam mõtet. Tippe on neli –Xperia Z5, iPhone 6S, LG G4 ja Samsung S6 Edge +. Odavamat klassi esindavad Xperia Aqua M4, Samsung J5 ja Coolpad Porto. Ajaloo lippu hoiab – või vähemalt proovib hoida kõrgel Nokia Pureview 808. Ja samuti oli võtta ka viimane Microsofti Nokia, Lumia 930. Kokku seega 9 mobiili pluss peegelkaamera Sony A77. Ja tegime nendega lihtsalt natuke pilte. Erinevates oludes, erinevate režiimidega, aga eelkõige just täisautomaatsena – nii, nagu seda enamasti päriselt tehakse. Peab tunnistama, et küllalt keeruline oli kümmet kaamerat „võrdselt“ võrrelda – kui esimesest viimaseni jõuda, on päike juba pilve taha läinud ja lind mitu korda ära lennanud. Staatilised võrdluspildid annavad küll hea ülevaate optikast ja sensorist, aga „niisama“ pildistamine ülevaate sellest, kuidas kaamera igapäevaselt käitub – kui ruttu avaneb, kui kiire või täpne on autofookus, millised on värvid ja valgetasakaal, kui kaua läheb aega päästikuvajutusest klõpsuni ja kui kaua peab ootama, et tulemus ekraanile tekiks. Nii võib vabalt juhtuda – ja juhtuski –, et parim detailsus ei pruugi üldse tulla samas „pakis“ ilusaima koloriidiga, kiire autofookusega ja nii edasi. Mis me teada saime? Loe detsembri Tehnikamaailmast!

Sarnased artiklid