3D-maailm
Kaido Einama
04.12.2016

Inseneride kasutatav projekteerimis- ja modelleerimistarkvara on muutunud nii targaks, et oskab droonilennul tehtud fotodest kokku panna pildile jäänud maastikest ja ehitistest täpse kolmemõõtmelise mudeli.

Tarkvara Bentley Context Capture uusima versiooniga on võimalik näiteks peale väikest droonilendu ehitise kohal ja selle ümber hakata kolmemõõtmelist mudelit kokku panema. Vaja läheb vaid lennu ajal objekti erinevatest külgedest tehtud pilte nii, et kuhugi ei jääks ühtki „pimedat“ ala. Drooniga on ehitise välimusest ja ümbrusest pilte teha kõige lihtsam – ainult maapinnal ümber maja käies kipub ülemine vaade puudu jääma ja vaatenurk liiga ühesugune olema.
CAD-süsteemide OÜ käis sel sügisel ja filmis drooniga meile kõigile tuntud koorikkuplitega Lennusadamat, et näidata uue tarkvara omadusi – tegemist on tipptehnoloogilise fotogramm-meetria lahendusega, mis muudab fotod detailseks 3D-reaalsuse mudeliks. Tekstuuriga kaetud mudelilt saab lisaks sellele, et maastikku on huvitav arvutis või virtuaalreaalsuse prillidega vaadata, ka täpselt teada mahud, objektide asetuse ning konteksti selliste olukordade jaoks, kus projekteerimisel on vaja täpselt teada, mis kohapeal juba olemas on. Ilma seda teadmata ei saakski hakata uut projekti tegema.
Kui varem tähendas see pikki päevi kohapeal täpsete mõõteriistadega mõõdistamist, siis nüüd piisab esialgse pildi kättesaamiseks droonist. Tegeliku olukorra 3D-mudelit kasutatakse näiteks kaevanduste mahu hindamisel, teede projekteerimisel, linnamudelite ja detailplaneeringute koostamisel, ehitiste ja tehniliste rajatiste renoveerimisel, arhitektuurimälestiste digitaliseerimisel jne. Muidugi saab seda infot kasutada ka näiteks mängude tegemisel, lastes mänguritel päris maailma moodi keskkonnas ringi luusida.
Tarkvara Bentley Context Capture põhineb uuel tehnoloogial, mis kombineerib fotogramm-meetria ja pildituvastuse ning automatiseerib täielikult kujutiste analüüsi ja mudeli loomiseks vajaliku aerotriangulatsiooni. Selle tehnilise kirjelduse kokkuvõte tavakasutaja jaoks on see, et lähtematerjalina kasutatavad fotod ei nõua mingit eelnevat eritöötlust. Sobivad ka tavakaameraga võetud fotod, mis täidavad kõrvuti asetamisel servadest kattuvuse tingimust, lisaks peab teadma kaamera objektiivi optilisi näitajaid.
Nii sobib pildistamiseks võrdselt hästi enamik levinud peegelkaameraid, aga ka droonide kaamerad. Tarkvara kasutajaliides on lihtsate viisardite ehk samm-sammult juhenditega, nii et ka tavaline kasutaja saab väga hästi 3D-maailma loomisega hakkama. Peaasi, et arvutil oleks piisavalt jõudlust, sest arvutamist on tõesti palju. Tulemust – mudeleid või punktipilve – saab analüüsiks ja töötlemiseks kasutada erinevates CAD-keskkondades, avaldada veebis või näidata vaatamisprogrammiga Acute3D.
Tarkvara Context Capture nimetataksegi reaalsuse modelleerimise tehnoloogiaks, mida kasutavad nii projekteerijad, kultuuripärandi digiteerijad kui ka pääste- ja eriteenistused. Eestis on see lahendus veel üsna uus.

Sarnased artiklid