10 aastat kahes suunas – eilsest homsesseTõnu Ojala01.06.2008

Sel sügisel 10.juubelit tähistav Tehnikamaailm kuulutab välja visioonikonkursi - milline näeb tehnika välja aastal 2018. Oodatud on vabas vormis nägemused sellest, milliseid tehnilisi abivahendeid - olgu need siis autod, telefonid, arvutid jms - kasutame sel ajal.

Kümme aastat võib olla kas väga pikk või väga lühike aeg. Lapse elus on tegu väga pika ajaga – 4aastane mudilane ja 14aastane teenager on kaks täiesti erinevat inimest, kuid 60- ja 70aastaseid võib samas vabalt eakaaslasteks nimetada.

Kuidas on lood ajakirjadega? Mõningase üllatusena koputab ju meilegi ümmargune tähtpäev uksele – esimene Tehnikamaailm jõudis lugejateni 1998. aasta septembris ning seega on põhjust korraks aeg maha võtta.
10 aasta tagune Eesti oli hoopis teine maa. Siis tuli eestlastel pidevalt nii teistele kui aeg-ajalt iseendalegi oma olemasolu tõestada. Tänaseks oleme jõudnud Euroopa Liitu ja NATOsse ning meid võetakse üha sagedamini kui nn igavat põhjamaist riiki. On see hea või halb, eks seda otsusta igaüks ise.

Oma väike osa selles, et elame täna just sellises Eestis, on kindlasti ka Tehnikamaailmal ja teil, kallid lugejad! Ilma teieta poleks toimetuse tööl mõtet, sest hea ajakiri valmibki koos – toetudes neile ideedele, mida ise igapäevasest elust kogume, ja mõtetele, mida teie meile edastate. Seega oleme jõudnud koos sinna, kuhu omal ajal nii väga püüdlesime – või kas ikka oleme?

Tehnikamaailm tuli Eestisse 10 aastat tagasi ning oleme kindlad, et pakume põnevat lugemist ning jagame teadmisi ka 10 aasta pärast. Muidugi, maailm muutub ja kindlasti on ka Tehnikamaailm siis veidi teistsugune kui täna. Võib-olla on selleks ajaks lisaks praegusele paber- ja internetiväljaandele tekkinud mingid uued kanalid, võib-olla pole selleks ajaks enam ajakirju paberil olemaski – seda me praegu veel ei tea.

Milline oli Eesti kümmekond aastat tagasi, on meil veel üsna hästi meeles. Aga milline on Eesti kümmekonna aasta pärast? Kujutagem ette maailma (olgu see siis Tehnikamaailm kui ajakiri või siis tehnika maailm üldiselt) aastal 2018! Millised on siis autod, millised lennukid, laevad, rongid? Kas igamehe kosmosereisid on siis juba igapäevane asi või veel mitte? Kas inimene on naasnud Kuule või ehk jõudnud koguni juba Marsilegi? Kui kaugele näevad siis meie teleskoobid, kas teame selleks ajaks, kas ja kus on maailmaruumis lisaks meile veel mõistusega olendeid? Kas Tallinnast saab paari tunniga maitsi Riiga või Vilniusse (või ehk juba koguni Varssavisse?) ja kas uued lennukid viivad meid mõne tunniga otse Tallinnast või Tartust maailma suvalisse punkti? Millega kütame siis oma maju ja millist energiat kasutavad meie igapäevased sõidukid? Kui kaugele on jõudnud arvutite ja taskutelefonide areng? Ja nii edasi ja nii edasi…

Tehnika maailm on suur ja lai – seega on piiramatu ka potentsiaalsete teemade valik. Võtke hetkeks aeg maha, pange oma mõtted ja unistused vabas vormis kirja ning saatke koos oma kontaktandmetega 1. augustiks meile! Eks siis näe, kas ja kui palju meie lugejate seas oraakleid on kui paljud neid julgevad oma ennustusi meiega jagada! Parimad nendest visioonidest jõuavad meie septembrikuisesse juubelinumbrisse ning saavad pärjatud auhindadega.

Sarnased artiklid